Алфа рисърч: Най-много 2 милиона ще участват в референдума
Единствен министър с ясно изразено одобрение за работата си вече цяла година е Лиляна Павлова   
Източник: БГНЕС
90
Бз зки позиции и дистанции по редица ключови въпроси регистрира редовното тримесечно проучване на Социологическа агенция "Алфа Рисърч" (alpharesearch.bg). Толкова близки, че изследователите ги определят като опасни.

И предупреждават за

изключително напрегнат и зареден с риск от резки обрати политически сезон.

Проучването е представително, направено между 12 и 17 януари с 1023 интервюта.

Предстоящият Национален референдум активизира най-твърдите партийни ядра и особено в опозицията. Седмица преди гласуването намерение за участие в референдума заявяват между 25% и 35% от живеещите в страната около 6 млн. пълнолетни граждани (което е различно от броя на избирателите в избирателните списъци, които ГРАО все още не е обявил; за президентските избори 2011 г. те бяха почти 7 млн.).

В зависимост от степента на мобилизация и конкретната политическа обстановка

най-вероятно е до урните да отидат между 1.6 млн. и 2.1 млн. души.

Този брой би бил недостатъчен за задължителен характер на резултата от вота, но най-вероятно ще надхвърли нужните 20% активност, което ще препрати решението на въпроса отново в парламента.

Мобилизацията за гласуване основно на привържениците на АЕЦ „Белене" очертава преобладаващ вот „да" на референдума в неделя - отговор, който биха подкрепили около 62% от гласуващите. Сред тях, освен привърженици на БСП, се открояват и симпатизанти на националистическите формации. Вотът „не" достига около 38% от гласуващите, но като правило те са по-слабо мотивирани да участват.

От мобилизацията на тези хора ще зависи както общата избирателна активност, така и делът на позицията „не" в референдума.

Отношението към АЕЦ „Белене" и развитието на ядрена енергетика в България претърпя значителна промяна през последните години. От силно доминираща подкрепа за построяването на АЕЦ Белене преди около 10 години (80% през 2004 г.), към момента българското общество е разделено на три. 33% от пълнолетните граждани са „за" реализиране на проекта АЕЦ „Белене", 30% - „против" развитие на ядрената енергетика у нас и за въвеждане на други технологии, 25% подкрепят постояването на нови реактори в АЕЦ „Козлодуй" без строеж на „Белене".

Най-горещи привърженици на АЕЦ Белене са симпатизантите на БСП, три четвърти от които са готови да участват в референдума на 27 януари.

Най-силни противници на ядрената енергетика са жителите на големите градове, младежите до 30 годишна възраст, както и привържениците на Синята коалиция и СДС.

Четири партии се очертават като сигурни участници в следващия парламент

- ГЕРБ (20.9%), БСП (18.5%), Движение "България на гражданите" (5.6%) и ДПС (5.4%). Спрямо септември ГЕРБ бележи лек спад (от 0.5 %), докато проектът на БСП за ядрен референдум мобилизира симпатизантите й и тя успява да увеличи подкрепата си с 2%.

Други четири политически сили са на рисково разстояние от 4-процентната изборна бариера. Малко над бариерата би бил действителният вот за Синята коалиция и Атака-ВМРО, ако изборите бяха днес. Малко под бариерата, но с потенциал да я атакуват, са СДС и НФСБ на собственика на телевизия СКАТ Валери Симеонов.

Това разположение на силите води и до голяма степен на неопределеност не само за състава на бъдещия парламент, но и за възможните управленски формули в него.

За времето от септември 2012 до януари 2013 г.

положителните оценки за работата на правителството спадат от 18 до 16 на сто, негативните се запазват около 46%.

Единствен министър с ясно изразено одобрение за работата си е Лиляна Павлова (33,4% положителни оценки). Личният рейтинг на премиера остава по-висок от рейтинга на правителството, но и при него се разтваря ножицата между недоверие и доверие. В началото на годината положителните оценки за дейността му спадат от 31% до 29%, а отрицателните нарастват от 37% до 39%.

Други министри със сравнително положителни оценки са Цветан Цветанов (16% одобрение, но и с 26,3% неодобрение), Мирослав Найденов (10,5% одобрение, 14,1% неодобрение), Вежди Рашидов (14,1% одобрение 8,8% неодобрение).

Най-отрицателно, както при всяко проучване, е отношението към министъра на финансите Симеон Дянков - 5% одобрение и 32,7% неодобрение. 

Управляващите успяват да запазят по-значимо доверие единствено сред 30-50 годишните избиратели в големите градски центрове, където е съсредоточена основната електорална подкрепа за ГЕРБ. Сред останалите социално-демографски слоеве неодобрението доминира, достигайки до над 50 на сто в по-малките населени места.

Анкетираните избиратели, които заявяват доверие към Бойко Борисов са 29% в сравнение с 38% преди година.

Доверието към Меглена Кунева е 23% (24 преди година), към Сергей Станишев - 22% (24 преди година), към Иван Костов - 7% (4% преди година)

С началото на икономическата криза и резкият спад на оптимизма, регистриран в обществените нагласи в края на 2009 г., икономическите оценки и очаквания се запазват на приблизително едно и също равнище. И в началото на 2013 г. положителните мнения за развитието на икономиката и личните финанси са между 4 и 6%, а отрицателните - между 47% и 59%.

На този фон

очакванията за близкото бъдеще са малко по-позитивни - около 19-20% предвиждат подобрение,

а личните прогнози за запазване на икономическия статус (46-47%), доминират над тези за неговото влошаване (32%-34%).

Предвид общата икономическа ситуация в страната и равнището на безработица, материалните и финансови притеснения остават тема номер едно за мнозинството от българите. Поради това, всяка мярка, която засяга личните доходи на хората, възможностите за работа и въобще развитието на икономическата среда, получава значителен обществен отзвук.

Събитията с чисто политически характер привличат вниманието на по-малки групи избиратели, но те фокусират силна обществена енергия, която ще оказва влияние върху електоралните нагласи през следващите месеци.

Политиките и мерките с позитивно отражение върху имиджа на правителството през последните три месеца са увеличаването на минималната работна заплата от началото на януари (64%), намалените цени на природния газ (52%), запазването на пълната забрана за пушенето на обществени места (43%). 60% са против преразглеждане на забраната и настояват тя да остане в сегашния си вид, 37% се обявяват за връщане на закона в предишния му вид.

Сред политиките с най-негативен отзвук са тези със социална и икономическа насоченост. 70% оценяват негативно увеличаването на пенсионната възраст с още 4 месеца от началото на 2013 г., 69% - въвеждането на данък върху лихвите по депозитите на гражданите, въпреки, че голяма част не разполагат с такива или имат само дребни вложения.

В политически план най-притеснително за хората е блокирането на работата на Конституционния съд поради скандалите с избора на негови членове (45%) и добилият популярност като „Дюнигейт" случай със застрояването на защитени територии по Черноморието (41%).

Като оставят впечатление, че управляващите не се справят с един от основните си предизборни ангажименти - борба с корупцията и злоупотребите с власт - подобни събития са сред факторите, които влияят най-негативно върху отношението към правителството.

Продължава негативният тренд на доверието към основните държавни институции.

Парламентът достига критичните 6% одобрение, неодобрението нараства до 58%.

Най-одобряваният български политик, еврокомисарят Кристалина Георгиева, отбелязва 11% спад в рейтинга си (от 53% на 42%), което трудно може да се обясни, ако не се вземе предвид нарасналата като цяло критичност към институциите.

Вторият по рейтинг политик, президентът Росен Плевнелиев, също губи доверие, макар и в по-малка степен. Положителните оценки за работата му намаляват от 38% на 33%, негативните се увеличават от 18% на 20%.

Неадекватните реакции на президентската администрация около гафа със снимката в новогодишната реч стопяват позитивите, които държавният глава беше натрупал, осуетявайки клетвата на морално спорна личност като Венета Марковска за съдия в Конституционния съд.
Коментари 90
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

90 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Невиждано постижение и първи напуснал Hell’s Kitchen 7

Невиждано постижение и първи напуснал Hell’s Kitchen 7

Любопитно Преди 6 часа

Златните покориха Кухнята на Ада с добро настроение и апетитни рецепти

Тръмп за Украйна: Тази война трябва и ще свърши скоро

Тръмп за Украйна: Тази война трябва и ще свърши скоро

Свят Преди 10 часа

Пийт Хегсет каза, че Тръмп няма да изпрати американски войски в Украйна.

Терзиев: Ремонтът на „Опълченска” продължава

Терзиев: Ремонтът на „Опълченска” продължава

България Преди 11 часа

Терзиев: Липсата на координация между институциите създава хаос

Звездните участници превземат кухнята на Hell’s kitchen тази вечер

Звездните участници превземат кухнята на Hell’s kitchen тази вечер

Любопитно Преди 11 часа

Напрегнато съревнование очаква Златните още със стъпването им в Кухнята на Ада

Дронове убили повече цивилните в Украйна от всичко друго през януари

Дронове убили повече цивилните в Украйна от всичко друго през януари

Свят Преди 12 часа

В Украйна през януари са убити най-малко 139 цивилни, а 738 са били ранени

Изпълнителният директор на ББР подаде оставка

Изпълнителният директор на ББР подаде оставка

България Преди 12 часа

Илия Караниколов е в мениджмънта на Българската банка за развитие от януари 2023 г.

Финансовият министър: Аз лично назначих Людмила Петкова

Финансовият министър: Аз лично назначих Людмила Петкова

България Преди 12 часа

Теменужка Петкова проведе среща с партньорите в управлението

<p>Мистериозен случай на бръснати котки разследва полиция в Англия</p>

Мистериозен случай в Линкълншир: Котки се прибират с обръснати участъци от козината

Свят Преди 13 часа

"Това не е някаква шега – и трябва да спре незабавно"

Виталий Кличко

Виталий Кличко с прогноза за близък, но болезнен край на войната с Русия

Свят Преди 13 часа

"Можем да моделираме, надявам се, края на военните действия след месец-два", заяви кметът на Киев

<p>Мъск отказа поканата на Макрон за Срещата на върха по въпросите на AI</p>

Разрив в отношенията: Илон Мъск отказа поканата на Макрон за Срещата на върха по въпросите на AI

Свят Преди 13 часа

Макрон и Мъск поддържат контакт от години, но техните отношения никога не са довели до реални инвестиции във Франция

Икономическата комисия забрани вейповете единодушно

Икономическата комисия забрани вейповете единодушно

България Преди 13 часа

Решението е взето на първо четене

Откриха редица странности в детството на Макрон

Откриха редица странности в детството на Макрон

Любопитно Преди 13 часа

Американската журналистка Кандис Оуенс откри странности в детските години на френския президент Еманюел Макрон

Американски частен самолет кацна в Москва и разбуни духовете в Русия

Американски частен самолет кацна в Москва и разбуни духовете в Русия

Свят Преди 13 часа

Администрацията на Тръмп е започнала да води комуникация с Русия на различни нива

Стотици сигнали изпратени от Русия за бомби в Кипър

Стотици сигнали изпратени от Русия за бомби в Кипър

България Преди 13 часа

Те са били с ислямистко съдържание

Иван Таков се оттегля от надпреварата за председател на БСП

Иван Таков се оттегля от надпреварата за председател на БСП

България Преди 14 часа

Той беше един от 16-те кандидати за висшия ръководен пост