С имволичен протест започнаха днес лекарите от oнкологичния център в Пловдив, съобщава Нова ТВ.
Повод за недоволството им е намерението на здравния министър Петър Москов онко- и психодиспансерите в страната да се слеят с големите здравни заведения.
Онкодиспансерът в Пловдив е най-големият у нас. В него работят 300 специалисти.
Ако той бъде закрит, 42 000 пациенти в Пловдивска област са обречени да останат без лечение. В цялата страна пък има 600 000 онкоболни, които имат нужда от наблюдение.
Според протестиращите медици промяната в Закона за лечебните заведения е скандална и цели единствено пренасочване на средства към други болници.
Служителите в онкодиспансера настояват за спешна среща с Петър Москов.
Междувременно здравният министър е бил повторно извикан в комисията по здравеопазване в парламента във връзка с идеите му за сливане на лечебни заведения.
Изслушването ще се проведе на 14 май, четвъртък, от 15.30 ч.
Депутатите имаха намерение да изслушат Москов миналия четвъртък, но тогава се оказа, че здравният министър си е взел отпуска и е заминал в чужбина.
Изслушването се провежда в контекста на надигаща се вълна от протести срещу намеренията на Министерство на здравеопазването да слива болнични заведения. Уволнението на директора на болница "Св. Иван Рилски" д-р Дечо Дечев вече предизвика протести на медицинския персонал. Срещу реформата застанаха диспансери в Русе, Шумен и Пловдив.
Преди два дни комплексният онкологичен център в Русе,
който е общинско лечебно заведение, също се обяви срещу подготвяното му сливане с многопрофилната болница в града, която пък е държавно.
На регистратурата и по кабинетите върви подписка, в която се подписват пациенти и техни близки, които не са съгласни с предлаганите от здравното министерство промени.
Според лекарите аргументът, че се дублират дейности от страна на диспансера и болницата не е съобразен със спецификата на дейността. В центъра се занимават не само с лечение на раковите заболявания, но също така с профилактика, диспансерно наблюдение, специфична терапия.
Проблем е и съдбата на новото медицинско оборудване, закупено от русенския диспансер по европейски проекти. Според условията в продължение на пет години не може да има промяна на собствеността на бенефициента. Това ще доведе до необходимост от връщане на средства.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!