Най-често подаваните жалби в Народното събрание (НС) са били свързани с проблеми в правораздаването, сочи справка на парламентарния пресцентър за изминалата 10-та сесия.
Според данните, през този период в Информационно-административния център на НС са постъпили общо 1124 писма, жалби, предложения, сигнали, декларации и подписки от граждани, органи на местната власт, обществени организации и инициативни комитети.
Подадени са 8 заявления за достъп до обществена информация.
Голям интерес е предизвикал изборът на членове на Висшия съдебен съвет, както и за съдии в Конституционния съд.
В Информационно-административния център са получени и много писма от неправителствени, родителски и граждански организации
срещу предвижданите промени в Закона за предучилищното и училищното образование, задължаващи децата на 4-годишна възраст да посещават подготвителни групи.
Хората са депозирали и искания да бъдат удължени сроковете за подаване на заявления за възстановяване на земеделски земи, както и за изплащане на лихвоточките по жилищно-спестовни влогове.
В парламента са получени и различни мнения във връзка с предложението на народния представител Емил Радев (ГЕРБ) за въвеждане на 10-годишна давност на задълженията на гражданите, както и срещу изграждането на инсталация за хлор-алкална електролиза в близост до животновъдни стопанства и обработваеми земеделски земи на територията на община Ямбол.
Директно е било отговорено на 164 писма, 112 са изпратени за проверка и становище до съответния компетентен орган, а 699 са предоставени на различни постоянни парламентарни комисии.
Без движение са оставени 149 писма - анонимни, без посочен адрес за кореспонденция, повторни писма по въпроси, по които вече има отговор или такива, които визират междуличностни и семейни взаимоотношения.
Всекидневно експертите са отговаряли директно по телефона или на място на десетки запитвания, както и на писма, получени по електронната поща, относно текущата работа на Народното събрание.
Получени са били различни мнения "за" и "против" промените в Закона за здравето и въвеждането на пълна забрана за тютюнопушене на обществени места.
Силен е бил и отзвукът по предлаганите от кабинета промени в Закона за културното наследство, в Закона за устройство на територията, в Закона за защита на конкуренцията, в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, Закона за защита напотребителите, информира парламентарният пресцентър.
Служители от различни поделения на "Бърза помощ" са реагирали във връзка с промените в Закона за Националната система за спешни повиквания с единен европейски номер 112, позволяващи изпращането на спешни сигнали чрез есемес.
И през десетата сесия на Народното събрание са се получили многобройни писма и предложения във връзка с националния референдум за бъдещето на ядрената енергетика, както и за промени в Изборния кодекс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!