С лужители на затворите във Враца, Ловеч и Бобов дол излязоха днес на протест със символично пиене на "студена вода".
Исканията им са за увеличаване на заплатите и социалните плащания, които да се изравнят с получаваните от останалите служители в сектора "Сигурност".
Иван Тошев, който е председател на синдиката на надзирателите във Враца заяви, че от синдиката настояват за достатъчно финансиране на местата за лишаване от свобода, за допълнителна охрана и контрол, а такива средства не са залегнали в проекта за бюджет за следващата година.
В отговор на журналистически въпрос Тошев посочи, че средната заплата в затвора е под 600 лева, за специфични условия на труд надзирателите получават 28 лева, докато колегите им от полицията, противопожарната служба и съдебната охрана - около 100 лева. Въпреки че надзирателите в затворите работят също по Закона за МВР, те получават наполовина от дължимите средства за храна в сравнение с останалите служители от сектора "Сигурност", допълни той.
Исканията им са още за увеличаване на средствата за работно облекло, за което сега им се полагат 400 лева годишно. С тези пари, поради непрекъснатото увеличаващите се цени, могат да си купят само една зимна униформа и зимни обувки, твърдят още от синдикатите.
Според протестиращите заради натрупваните с години проблеми с финансирането на затворите и тежестта на работата няма желаещи да работят като надзиратели въпреки високата безработица в региона.
Във Врачанския затвор работят около 90 надзиратели, които пазят 520 лишени от свобода, като на един служител "се падат" по 120 затворници в смяна, посочи Иван Тошев.
Демонстрацията на несъгласие на служителите от врачанския затвор е еднократен акт днес заедно с колегите им от Ловеч и Бобов дол, каза в отговор на въпрос Тошев. През следващите дни ще протестират от другите места за лишаване от свобода в страната. ССЗБ организира национален протест пред Министерството на правосъдието на 9 ноември, ако исканията не бъдат чути и не започнат преговори, допълни той.
В Ловеч на протест излязоха около петдесет служители на затвора. По думите на Атанас Трифонов - председател на ловешкото синдикално дружество към Синдиката на служителите в затворите в България, от четири години Синдикатът поставя пред Министерството на правосъдието едни и същи искания и досега нито едно не е изпълнено. "Този път сме решени да стигнем до край, ще излезем и на национален протест на 9 ноември в София", заяви Трифонов, който е и главен надзирател.
Протестиращите искат заплатите им да бъдат изравнени с възнагражденията в МВР. Трифонов даде за пример и социалните плащания. "Порционът на полицаите, заедно с ваучерите, е на стойност 160 лева, а нашият е 60 лева", допълни главният надзирател.
Служителите на затвора недоволстват и от изчисляването на часовете на работа на надзорния състав, както и от условията на труд. "Условията, в които работим, са такива, че има една постова вишка, която по предписание на независим архитект не трябва да се използва, защото може да падне, а тя се използва вече 5-6 месеца", даде пример Трифонов. Той допълни, че е имало натиск от страна на ръководството във връзка с протеста. В Синдиката на служителите на затвора в Ловеч членуват 112 души и е един от най-големите в страната, каза още Денков.
В Бобов дол протестираха мирно около 50 служители от надзорния състав на затвора и се подготвяха за националния протест, който ще се състои на 9 ноември пред Министерството на правосъдието в София.
Служителите в затворите получават между 600 и 800 лв. заплата и твърдят, че тя не е увеличавана през последните години. Недоволството им е и срещу ниския порцион и незаплащането на извънредния труд, който полагат.
Стотици са спечелените в страна дела пред съда за незаплащане на извънредния труд, а в Бобов дол - около 70. Въпреки решенията на съда министерството не е предприело никакви действия за промяна на нормативната уредба, която да е съобразена със законодателството и съдебните решения.
Стоянов посочи, че колегите му ще продължат да се събират пред сградата на затвора в Бобов дол и в следващите дни, за да се заяви намерението за присъствие на националния протест.
По-късно през деня от пресцентъра на синдикалната организация на служителите в затворите съобщиха, че свободните от наряд надзиратели в затвора и затворническите общежития към сливенския затвор също се присъединяват към локалните протести на колегите си от страната. На 8 ноември в 9,00 ч. те ще излязат пред затвора, като форма на символичен протест заради мизерията и ниските заплати. Решението е взето спонтанно, след като до момента няма реакция от страна на институциите по исканията поставяни в продължение на четири и половина години. Синдикалното дружество в единствения женски затвор в страната, което наброява 60 души подкрепя и решението за национален протест на синдиката.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!