С лужители на затворите в страната излязоха на протест под мотото: „Докога? Закон и беззаконие!“. Те изразиха недоволство от лошите условия на труд в местата за лишаване от свобода и неизпълнението на поети ангажименти от правосъдното министерство.
Около 50 служители на Главна дирекция“Изпълняване на наказанията“ към министерството на правосъдието се събраха тази сутрин пред Централния софийски затвор.
Те настояха за стриктно заплащане на извънредния им труд, нощните дежурства, дежурствата по празнични дни, както и във времето, когато са на разположение. От синдиката на служителите в затворите поискаха размерът на този извънреден труд, както и на заплатите им, да е с еднаква ставка, както този на служителите от МВР.
„Досега не е оценяван нашият труд според този закон. Исканията ни са за изравняване със заплатите в МВР“, коментира Емил Велков от синдиката на служителите в затворите.
Разликата на месечния базов доход е с около 150 лева по-малко за надзирателите в затворите спрямо заплащането на един полицай.
На 10 януари служителите на затворите организират национално шествие в столицата,
а национален протест ще има на 29 януари, когато е професионалният им празник.
От синдиката на надзирателите твърдят, че ще продължат да протестират, докато исканията им не бъдат изпълнени. Те обаче по закон нямат право на ефективна стачка.
Около 50 служители от затвора в Ловеч излязоха на поредния си мълчалив протест.
Техните основни искания продължават да са също за изравняване на заплатите им с тези на служителите от МВР и спазване на новия закон за МВР – заплащането на нощния труд, времето на изчакване, заплащането на празничните дни.
Около 60 надзиратели се включиха в мълчаливия протест пред затвора в Бобов дол.
„За момента нямаме никаква индикация от страна на Министерство на правосъдието и на Министерски съвет, че исканията ни ще бъдат уважени, ние продължаваме напред и се готвим за протеста на 10 януари в София“, каза Георги Стоянов, член на Управителния съвет на синдиката на служителите в затворите в България.
Въпреки недоволството надзирателите продължават да изпълняват своите служебни задължения.
Над 50 служители на варненския затвор протестираха мълчаливо пред сградата на институцията, в която работят.
Присъстващите запазиха минута мълчание и отдадоха почит на загиналия 34-годишен граничен полицай Асен Асенов. Акцията днес бе част от предвидените протести по места.
Пред Сливенския женски затвор под формата на мълчаливо присъствие около 50 служителите от затвора и техни колеги от арестите в Ямбол и Елхово изразиха недоволството си от липсата на напредък при разрешаването на проблемите в системата.
Надзирателите от пазарджишкия затвор също протестираха срещу тежките условия на труд.
Протестът започна с едноминутно мълчание в памет на загиналият служител от "Гранична полиция" Асен Асенов. Според пазарджишките надзиратели лошите условия, в които работят, са в основата на всички инциденти.
„Вече трима правосъдни министри остават „глухи“ за исканията на надзирателите“, каза областният лидер на синдиката на служителите в затворите Светлан Янакиев.
Около 40 надзиратели се включиха в мълчаливия протест пред Бургаския затвор.
Надзирателите протестираха като носеха Закона на МВР. „Това беше символично. Искаме да се спазват нещата, които са записани в Закона за МВР, касаещи и нас“, заяви Валентин Мартинов, председател на Синдиката на служителите в затворите в Бургас.
Той обясни, че не спазва написаното в закона по отношение на нощния труд и работата по празници.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!