Над 92% от заболелите от морбили през последните месеци са роми, каза на пресконференция проф. Ивайло Търнев, председател на фондация "Здравни проблеми на малцинствата".
От началото на епидемията у нас са регистрирани над 15 600 заболели. Починалите в следствие на инфекцията са 18, като най-много са в Сливенска област - 11.
"Като процент е това е малко, но като се има предвид, че става въпрос предимно за деца, проблемът е сериозен", коментира в началото на месеца проф. Мира Кожухарова, национален консултант по епидемиология.
Освен ранните
усложнения, които могат да доведат до
смърт, при 10% от заболелите от морбилисе развиват
късни усложнения на болестта.
Те се проявяват 6-7 години след заразяването и водят до бавен и нелечим енцефалит, поясни проф. Търнев.
Нелепо е през XXI в. да умират деца от инфекции, за които има профилактика, коментира той.
През последните месеци, със съдействието на здравните медиатори, са направени
повече от 108 хил. имунизации.
Медиаторите съдействат за успешно прилагане на програмата за профилактика сред уязвимите малцинства, които нямат достъп до медии, информация и не могат да четат. Често са дори техни преводачи, поясниха от сдружението "Национална мрежа на здравните медиатори".
Към момента медиаторите са 106 и работят в 55 общини в страната, а обучението им се осъществява в два медицински колежа в страната.
Все повече общини заявяват желание да назначат такива посредници, каза Петър Цветанов, председател на сдружението.
Община Сливен е заявила седем, заявки има и от общините Ямбол, Видин, Белоградчик и Пазарджик, посочи той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!