Н ад 20 жалби внесоха хора с увреждания в Министерството на здравеопазването. Те искат отмяна на промените в наредбата за ТЕЛК.
Пациентите смятат, че правилата, които са в сила от месец, ощетяват социалните им добавки. Процентът работоспособност вече зависи най-вече от основната диагноза.
Според недоволните решението срещу измамите в ТЕЛК е да се въведе електронната здравноосигурителна карта. Нещо, което институциите обещават от години, но така и не е факт.
В следващите дни протестиращите ще се обърнат и към съда.
От здравното министерство уточняват, че след шест месеца ще е ясно какъв е ефектът от промените и, ако се наложи, ще има нови.
Какво каза министър Бисер Петков по-рано днес
"52% от работодателите искат да отпадне закрилата при уволнение на хората с увреждания. По предложение на самите организации на хората с увреждания в публикувания за обществено обсъждане проект е предоставена възможността за такава промяна в Кодекса на труда".
Това обясни в студиото на "Здравей, България" социалният министър Бисер Петков.
Вчера Министерството на труда и социалната политика публикува в страницата си в интернет проект на закон за хората с увреждания, който беше подготвян няколко месеца, в условията на протести и конфликти между майките на деца с увреждания и националните организации на хората с увреждания.
Финансовата подкрепа ще бъде първата мярка, която ще влезе в сила от началото на следващата година, а законът ще заработи 6 месеца след обнародването му.
Интерес обаче предизвика и отпадането на защитата от уволнение, което дошло по предложение на организациите на самите хора с увреждания.
"Осигуряването на заетост е ключът към интеграцията на хората с увреждания в обществото. Затова са предложени някои нови решения като коментираните квоти за лица с увреждания при работодателите, които са в съответствие с европейски практики и вече са въведени подобни регулации в Закона за държавния служител", поясни министърът.
"Въвеждайки такава отговорност на работодателите - да назначават хора с увреждания и, съобразявайки се с последните проучвания на Българска търговско-промишлена палата, които показват, че 52% от работодателите искат да отпадне тази закрила при уволнение на хората с увреждания и, по предложение на самите организации на хората с увреждания, тази промяна е включена в предложенията за изменения в Кодекса на труда", отбеляза Петков.
Бисер Петков подчерта, че предложението да отпадне тази специална закрила, е своеобразен "контрапункт" на предложението по-голямата отговорност да се поеме от работодателите по отношение на ангажиране и назначаване на хора с увреждания, което цели да се увеличи заетостта им в обичайна среда.
"Защото и сега има остър дефицит на работна ръка в пазара на труда. В такава ситуация е нормално хората с увреждания да бъдат източник на такава сила. Съобразили сме и със страховете на на работодателите, че когато назначат едно лице с увреждания, ако то не е пригодно да извършва съответно труда, за който е назначен, те много трудно могат да се освободят поради сегашните разпоредби на Кодекса на труда", обясни социалният министър.
Той подчерта, че уволнението ще става само с предварително индивидуално разрешение от Агенцията по труда.
Министър Петков разясни още, че ако даден работодател не може или не желае да попълни квотата за назначения на хора с увреждания, то той е задължен да внася т.нар. компенсационна вноска във Фонда за заетост на хората с увреждания. В неговия управителен съвет е предвидено да членува и човек от национално представителните организации на работодателите.
Министър Петков разясни и какви ще бъдат все още обсъжданите увеличения на финансовата помощ за хора с увреждания.
"Обективният измерител вече ще бъде линията на бедност – предвидено е месечната помощ да бъде процент от нея. Увеличението е най-съществено за хората в най-тежко положение – с над 90% инвалидност, които не са работили и нямат възможност да работят поради физическото си състояние. Идеята е сумата да се доближи максимално до помощта, която получават децата до навършване на пълнолетие”, обясни Петков.
И допълни, че финансовата подкрепата плюс социалната инвалидна пенсия е предвидено да достигнат до линията на бедност, а за следващата година одобрената от Министерския съвет такава е 348 лева. Допълнително хората с увреждания получават т.нар. добавка за чужда помощ в размер на 94 лева.
"В сравнение с това, което в момента получават, увеличението е с над 200 лева”, подчерта социалният министър.
"Хората с над 70% инвалидност месечно ще взимат „досегашните интеграционни добавки и спрените като отпускане, но продължаващи да се изплащат четвъртинки инвалидни пенсии от НОИ”, каза още Петков.
Вижте още:
Тройно повече пари за трета група инвалидност
Нов регистър за хората с увреждания до края на 2018
Борисов разпореди инспекция на центровете за хора с увреждания
Отчаян баща на дете с парализа разговаря с Бойко Борисов
Социалният министър: Не е реалистична безлимитната лична помощ
Спряха интеграционните добавки на половин милион българи
Протестиращите майки се заканиха на "брутални действия"
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!