Инициативен комитет на родители и граждани връчи на председателя на парламента Цецка Цачева електронна петиция с близо 16 хил. подписа срещу промените в Закона за генномодифицираните организми (ГМО).
В нея се настоява да се запази забраната в закона за освобождаване на ГМО в околната среда, както и в защитени територии и на 30 км около тях.
От комитета представиха и подписка на хартиен носител, в която имената си са сложили повече от 5000 души.
Цецка Цачева отбеляза, че от депутатите от ГЕРБ много прецизно обмислят текстовете на промените между първо и второ четене на закона и стриктно ще се съобразят с действащите към момента вътрешни и международни актове.
Парламентарната комисия по екология реши ресорният министър да не може да дава разрешение за освобождаване в околната среда на ГМО, ако площта се намира на по-малко от 10 км от постоянни пчелини или на по-малко от 7 км от терените за биологично земеделие.
Запазен беше и съществуващият в сегашния закон текст да бъде запазено отстоянието от 30 километра между площите с ГМО и защитените зони по "Натура 2000".
Няма народен представител от групата на ГЕРБ, няма активист от партията, който да има желание да допусне замърсяване на българската природа с ГМО, които биха имали неблагоприятни последици върху здравето на българските граждани, заяви Цачева.
Против са и депутатите от СДС, които обявиха началото на
национална кампания "България - свободна от ГМО"
с която ще информират българските граждани за опасностите от ГМО. От синята партия се обявиха за промени в Закона за храните, с които да се гарантира, че на опаковките на храните ще се изписва дали в тях са използвани ГМО, а тези продукти ще се продават на обозначени щандове в магазините.
От СДС се обявиха и за пълна забрана на използването на ГМО при производството на детски храни, както и продажбата на хранителни продукти с ГМО около детските градини и училищата.
Председателят на партията Мартин Димитров заяви, че искат да инициират общоевропейски дебат за влиянието на тези организми върху човешкото здраве, а Европейската комисия трябва да финансира мащабни изследвания по въпроса.
Той нарече бъдещия мораториум върху освобождаването в околната среда и отглеждането с всякаква друга цел на ГМО в България
"измислена мярка", която може да бъде отменена при всеки един лобистки натиск
От левицата пък заявиха, че ако правителството изтегли промените в закона за ГМО, няма да е необходимо да се стига до мораториум.
Според БСП решението за налагането му е "поредното тичане на правителството пред вятъра, без дори в случая да знаят накъде духа".
Депутатът Петър Курумбашев, който е член на парламентарната комисия по околната среда и водите, отбеляза, че първо трябва да се знае в какъв вид ще бъдат приети промените в закона и след това да се налага ограничение.
Мнението му донякъде съвпада с това на председателя на Селскостопанската академия (AgriAcad.bg) ст.н.с. Светла Бъчварова, според която в българските институти
трябва да има възможност за научни изследвания с ГМО при контролирани условия
Считам, че за научни изследвания не трябва да се поставят пречки, защото без научни експерименти ние изоставаме от това, което се случва в света, и даже не можем да оценим реалния ефект от ГМО - дали определените в закона отстояния от други култури са достатъчни, колко километра трябва да бъде отстоянието, коментира тя в Шумен.
"Опитите с ГМО бяха разрешени до 2005 г. и агробиоинститутът, който е част от Селскостопанска академия, работеше по различни проекти, най-вече за царевицата. През 2005 г. бяха забранени всички научни опити, оттогава има само едно разрешение за създаване на сорт памук, но не са правени опити за изследване върху околната среда", обясни Бъчварова.
Според нея предложеният 5-годишен мораториум върху ГМО е само временно решение, а основният въпрос е да се регламентира
строг контрол върху научните експерименти и работата с ГМО
Заради хаоса с промените в Закона за ГМО преди няколко дни природозащитници поискаха оставката на зам.-министъра на околната среда и водите Евдокия Манева.
Ведомството пък беше обвинено в явно нежелание да защити обществения и националния интерес, както и да работи за опазването на биологичното разнообразие на България.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!