П редварителната оценка е, че разходите по приемането на бежанския поток у нас до края на годината биха били над 10 млн. лева. Следователно наистина трябва да търсим подпомагане, в това число разбира се и хуманитарна помощ по отношение на Международния червен кръст.
Това каза министърът на отбраната Ангел Найденов.
След заседанието на Съвета по сигурност съм разпоредил да се направи пълен преглед на военни райони и на военни имоти, с които разполагаме в южната част на страната, добави военният министър. Той обясни, че е поискал да се направи оценка на тяхното състояние, за да се знае какво ще е необходимо да се прави допълнително, за да станат те годни за настаняване на бежанци.
Военният министър подчерта отново, че България трябва да разположи усилията си в три посоки, сред които засилване на контрола по границите. "Първата посока означава да се провеждат интензивни разговори с Турция и Гърция по отношение на бежанския поток", добави Найденов.
Той каза, че втората посока е да се предприемат действия за настаняване на бежанци, за подпомагането и осигуряването на нормалност в тяхното ежедневие.
Третата посока е тази, при която да се търси помощ от международни организации, включително и хуманитарна помощ. "Защото е очевидно, че очакванията, свързани с увеличаването на бежанския поток, в рамките между 6000 и 10 000 души до края на годината, е нещо, което наистина налага България да потърси съдействие и помощ", каза военният министър.
Найденов бе категоричен, че се оглежда всичко, с което разполагаме по южната граница. На въпрос дали смята правителството да сложи евентуален таван на бежанците, които би могло да приеме, Найденов отговори:
"Да се слага таван и да се коментира таван в този момент, в който всички сме свидетели на драмата в Сирия, мисля, че е неуместно".
Министърът на отбраната отново посочи, че няма постъпили искания и запитвания за участие на България. Той каза, че ние се стремим най-напред към политическо решение, към продължаване на усилията на дипломатите и поддържане на диалога в рамките на международните организации.
"Аз продължавам да смятам, че възможностите за намиране на политическо решение не са изчерпани. Това е решение, което минава включително и през резолюция на Съвета за сигурност към ООН", каза Найденов.
Военният министър посочи, че военното решение е крайно и към него трябва да се пристъпи тогава, когато се убедим, че са изчерпани всякакви други възможности.
Найденов каза още веднъж днес, че към момента вариантът за участие на България в коалиция на желаещите следва да се разглежда като неприемлив и страната ни следва да бъде силно резервирана към него.
По повод дебата за това дали ВМС се нуждае от подводница, военният министър посочи, че очаква този дебат и посочи: "В момента ми се струва, че едва ли можем да мислим реалистично за придобиване на нова подводница". Найденов подчерта, че трябва да има целево финансиране от държавния бюджет за дългосрочните скъпоструващи проекти.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!