Вя ят се преговори Националният исторически музей (НИМ) да бъде върнат от резиденция "Бояна" в центъра на София - в сградата на ЦУМ.
Това обяви днес пред журналисти министърът на културата Вежди Рашидов. Заедно с министъра на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова и с кмета на София Йорданка Фандъкова той постави
началото на изграждането на Националния музеен комплекс.
Идеята е НИМ да бъде преместен в сградата на ЦУМ и така да се изгради цялостен културен образ на българската столица. Според министъра преговорите за преместване на музея напредват, като се
търси вариант за защита както на интересите на държавата, така и на
частния собственик на ЦУМ. За повече подробности по бъдещата сделка
министърът препрати журналистите към премиера и министрите на финансите и
на икономиката.
Министър Рашидов обяви, че работи за това центърът на София да влезе под егидата на ЮНЕСКО.
Директорът на НИМ Божидар Димитров смята, че идеята музеят да бъде върнат в центъра на София е абсолютно реалистична. Ако преговорите за преместването в ЦУМ завършат сега, идеята ще бъде факт до две години. Според него транспортирането на експонатите и преустройството на ЦУМ ще бъдат лесни.
Бъдещия Национален музеен комплекс ще бъде разположен в бившите сгради на Техническия университет при паметника на Васил Левски.
Средствата за преустройствто и изграждането са предоставени от Европейската Оперативна програма "Регионално развитие" 2007-2013.
Безвъзмездната финансова подкрепа е в размер на 27 251 872 лв.
След открит конкурс за проектиране на първо място беше класиран проектът на арх. Янко Апостолов. За изпълнител на обществената поръчка е избрана компанията "Главболгарстрой" АД.
Бъдещият Национален музеен комплекс ще има големи експозиционни площи, зали за гостуващи изложби, модерни фондохранилища и реставрационни ателиета с обща разгъната площ 21 000 кв. м. Във вътрешния двор ще има голям скулптурен парк.
Министър Рашидов подчерта, че музеят няма да е просто музей - в неговите пространства ще се съхранява паметта на нацията ни - от най-ранните икони до съвременни творби. Той ще дава и възможност за развитието на таланта на нашите деца - с изнесени часове в галериите, както е по света.
Квартал 500, разположен между бул. "В. Левски" и улиците "Московска", "19 февруари" и "Оборище", включва комплекс от сгради, собственост на Министерство на културата. Там в момента са разположени Националната галерия за чуждестранно изкуство и новите хранилища за фонда на Националната художествена галерия.
"Близо три години минаха от първия ден, когато решихме, че България има нужда от един свой национален музей", припомни министър Рашидов.
"Тази идея от 50 години съществува,
но никога не е успяла да се осъществи, защото нито един човек не е имал възможността и волята да намери средства. В крайна сметка реализацията на всяка хубава мечта става със средства", каза още той.
Министърът на културата обяви, че вече тече онлайн анкета за избор на името на новия музеен комплекс. "В сайта ни сме качили пет много приятни наименования, някои от тях го конкретизират само в българското. Аз го казах, няма да е български, ще бъде български музей на световната култура. Ние сме вече част от световната глобализирана култура, да не се самокапсулираме в нас си", заяви той.
"Добре осъзнавам, че ние не правим сграда, където ще слагаме картините на българските художници. Тук ще се помещава паметта на българската държава и в никакъв случай няма да бъде само български музей, ще бъде световен музей. Имаме огромна колекция индийско, южноафриканско, всякакво изкуство, ще бъда най-щастливия човек, когато видя всичко това", поясни той.
Министърът на културата предаде символичен ключ към сградата на представителя на фирмата изпълнител на проекта, Симеон Пешов, като добави и че се надява след 8 месеца да получи истинския ключ от музея.
"За мен това е вълнуващ момент, този обект е изключително интересен, сложен и с къс срок",каза шефът на "Главболгарстрой".
"Ние поемаме ангажимента да осигурим всички необходими средства, така че
след 10 месеца да открием това прекрасно място",
допълни министър Павлова.
Освен Националният музеен комплекс до края на 2013 г. ще бъдат открити още три нови музея в столицата - Музеят за историята на София, Ларгото и подземният музей под базиликата "Св. София". Това е поредната стъпка за защита на кандидатурата на София за Европейска столицана културата през 2019 г., информира кметът Йорданка Фандъкова.
Министър Рашидов използва случая, за да напомни за пореден път, че музейните работници отдавна очакват по-високи заплати Те са най-ниско заплатените хора са в областта на културата, а 98% от тях са с висше образование и специализация.
"Вече е време да намерим сили и начин как тези хора да получат по-високо заплащане и това ще бъде основното ми искане към новия бюджет. И библиотеките ни имат нужда от по-високи заплати, и музейните ни работници, и паметниците на културата", подчерта Вежди Рашидов.
Връщат Националния исторически музей в центъра на София?
Министър Вежди Рашидов обяви, че работи за това центърът на София да влезе под защитата на ЮНЕСКО
26 септември 2012, 15:22
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!