П рез месец октомври тази година наследникът на Рисувалното училище - Националната художествена академия, навърши 120 г.
Вижте историята на НХА в снимки в нашата галерия
Националната художествена академия подготвя незаменими кадри
в областта на изящните и приложните изкуства, дизайна, консервацията и реставрацията, историята и теорията на изкуството.
Тя е разделена на два факултета: Факултет за изящни изкуства (ФИИ) и Факултет за приложни изкуства (ФПИ), в които обучаващите се могат да избират между 18 различни специалности.
Открита е като Държавно рисувално училище през 1896 г.
с Указ на княз Фердинанд, благодарение на активната подкрепа на видни художници и общественици като Константин Величков, Иван Шишманов, Иван Мърквичка, Антон Митов и др.
Непосредствено след появата си, Академията не само регламентира професионалното положение на българския художник, но и започва да играе важна роля в културната действителност.
От края на ХІХ и през целия ХХ век тенденциите в образованието се променят, следвайки трайно развитието на художествените процеси в страната.
През 1909 г. Държавното рисувално училище е превърнато в Художествено индустриално училище, а през 1921 г. е преименувано на Държавна художествена академия.
Като студенти, а по-късно като преподаватели, през нейните ателиета преминават най-значимите представители на новото и съвременното българско изкуство, чиито постижения определят мащаба на българската художествена култура.
Вижте още:
115 г. от рождението на един забележителен български творец
Художникът с име на император с изложба в София
На 22 ноември 2016 г. ще се проведе тържествена церемония в БАН, а по-късно ще бъде открита и изложба „120 години НХА. Ректорите.“ в галерия „Академия“.
На 12 декември се очаква представяне на изданието „120 години Национална художествена академия“, а на 15 декември предстои научна конференция „120 години Национална художествена академия“.
Честването на 120-годишнината на НХА ще приключи през февруари 2017 г. с откриване на изложба „120 години НХА. Преподавателите“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!