Депутатите все пак приеха на първо четене поправките в Закона за здравето, която либерализира тютюнопушенето.
В подкрепа на промените гласуваха 85 народни представители, 53 бяха против, а петима се въздържаха.
В пленарната зала те отново се разделиха на пушачи и непушачи.
Ако забраната за тютюнопушене остане, ще ударим около една трета от собствениците на заведения и "капанчета" и то в момент на криза, заяви Кирил Гумнеров от парламентарната група на "Атака".
Интерес предизвика идеята му собствениците на заведения за непушачи да плащат по-малко данъци от други, в чиито заведения се пуши.
Михаил Михайлов от "Синята коалиция" призова вносителите от ГЕРБ да оттеглят предложената либерализация, тъй като сме европейска страна, в която трябва има определени норми. Балканският манталитет е такъв, че ако му дадеш възможност да кръшка, той ще кръшка, добави Михайлов.
Дайте за нещо, което сме извоювали преди година, да не правим крачка назад,
подкрепи го и независимият народен представител Димитър Чукарски.
С призив да не станем "далечният Изток на Балканите", ако отменим забраната за тютюнопушене, към колегите си се обърна и бившият министър на здравеопазването и депутат от Коалиция за България Евгений Желев.
Рамадан Аталай от ПГ на ДПС каза, че заедно с Иван Костов май са сред най-големите пасивни пушачи в парламента. "Как пък изчислихте, че в заведения до 100 кв. м хората могат да се тровят, а в над 100 кв. м няма да могат?", обърна се той към вносителите на промените.
Очаквахме днес министърът на здравеопазването, за да я чуем, тъй като тя е защитник на всички документи на Световната здравна организация, исках да чуя мнението и на министър-председателя, защото проблемът е глобален, заяви позицията си Аталай.
Той предложи да се отложи днешното гласуване по тази причина, което бе отхвърлено от народните представители.
Според приетия през пролетта
на 2009 г. Закон за здравето
на 1 юни тази година трябваше да влезе в сила
пълната забрана на дима в затворени помещения -
ресторанти, барове, дискотеки, обществени и административни сгради, на работното място.
В началото на февруари обаче за пръв път се заговори за предлагане на поправки за омекотяване на режима за пушене на обществени места.
Те предвиждат
в заведенията за развлечение да могат да бъдат обособявани самостоятелни помещения за пушачи, като условието е общата площ на местата, където е забранено пушенето, да е по-голяма.
Ако ресторантът е до 100 кв. м, собственикът ще решава дали да се пуши или не. Там няма да бъде задължително да има места за непушачи.
В обществени заведения, които са по-големи от 100 кв. м, собствениците ще обособяват помещения за пушачи, но преобладаващата част ще е за непушачи.
Тютюнопушенето в закрити обществени помещения ще се допуска и ако те са частни и не са отворени за граждански достъп, както и в такива, които са обособени самостоятелно и обозначени.
Идеята предизвика голямо недоволство сред непушачите, както и протести пред Народното събрание, така и във "Фейсбук".
Преди седмица в парламента се разрази разгорещен дебат за поправките и депутатите отложиха гласуването.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!