Н а 6 декември честваме св. Николай Мирликийски Чудотворец - Никулден.
Той е покровител на моретата, моряците и рибарите.
Затова по традиция на трапезата на Никулден трябва да има риба, най-често шаран.
6 декември е и празник на банкерите и търговците.
За празника Негово светейшество българският патриарх Неофит ще служи в едноименния храм в гр. Тутракан, Русенска епархия, съобщиха от Светия синод на Българската православна църква.
По традиция в храма при подворието на Руската православна църква в София, носещ името на св. Николай, по покана на предстоятеля на празника светата литургия се оглавява от архиерей на БПЦ. Тази година по решение на Св. синод празничното богослужение ще оглави митрополитът на САЩ, Канада и Австралия Йосиф, който в този ден празнува и своя рожден ден.
Св. Николай е роден е през трети век в Патара, днешна Мала Азия. Води праведен монашески живот и е избран за архиепископ на град Мира, Ликийска област. Умира на 6 декември 342 г. и светите му мощи се пазели там до 1087 г. През времето на византийския император Алексий I Комнин (1081-1118 г.) мощите на свети Николай били пренесени от гр. Мира в гр. Бари, Италия, където почиват и до днес във величествената базилика, издигната в негова чест. Мощите на светеца са в църква в италианския град Бари, където заедно го честват православни и католици.
Култът към светеца - като покровител на моряците и рибарите, прониква рано в българските земи.
В народните вярвания той плава на златен кораб, който винаги пристига там, където имат нужда от чудотворната му десница
На него Бог е отредил силата да усмирява бурите и морските стихии, и да спасява изпадналите в беда сиромаси. Според легендата, по време на силна морска буря светецът спасил с молитви моряците на кораба, с които пътувал към Божи гроб.
Според друга, светията запушил дупка в кораба с шаран и възкресил моряк, починал при падане от най-високата мачта.
В образа на свети Николай се преплитат чертите на добродетелния християнин и на езическия бог Посейдон
Смята се, че когато е ядосан, светецът причинява бурите и ураганите. Затова на Никулден моряците остават на сушата. На Никулден свършва и сезонът на есенния риболов, който се отбелязва с угощение и почерпка от рибарите и търговците на риба.
На този ден ставало разделянето между рибарите на спечеленото през сезона. Като празнували и правели едновременно с това равносметка, те не забравяли да свият венец от бръшлян и да го пуснат в морето - за онези, които не са се върнали на брега. Поверието гласи, че когато се прави нова лодка, в нея трябва да се вгради икона на свети Николай. Вярва се, че тя пази лодката от бурите и ветровете.
С иконата на светеца жените на рибарите излизали по време на морска буря на брега и я потапяли до три пъти във водата, като заклинание да се върнат мъжете им живи и здрави.
В миналото рибарите не излизали в морето без молитва пред иконата на свети Николай. На Никулден се подрежда празнична трапеза, на която
задължително се поднася специално ястие - рибник,
приготвено от прясна риба, най-често шаран, като курбан за преживяно нещастие, избегната беда или просто за здраве и благополучие на къщата.
В Западна Европа също честват деня на св. Николай. В Холандия и Белгия този ден е особено важен за децата. В нощта на пети срещу шести декември малчуганите оставят обувките си с надеждата добрият светец да ги напълни с лакомства и подаръци.
В много райони на Запада празненствата за свети Николай постепенно се трансформират в Коледа
Ликът на свети Николай е най-често избраният светец, на когото се посвещава курбан в случай на преживяно премеждие.
На 6 декември повод да почерпят имат всички, които носят името Никола, Николай, Николина, Нина и Ненка, както и всички рибари, банкери и търговци.
Св. Николай Мирликийски е един от най-почитаните светци в България и в целия християнски свят. Неговото житие дава основание в една молитва св. Николай да бъде наречен: защитник на вярата и верните, хранител на гладните, веселие на плачещите, одеяние на голите, покровител на плаващите по море, умиротворител на враждуващите, освободител на пленниците и невинно осъдените, ръководител на постниците и монасите, пазител на целомъдрието. За свой небесен покровител го считат и банкерите.
Празникът на св. Николай попада във времето на рождественския пост и в този ден много православни християни приемат свето причастие, а за празничната трапеза приготвят рибни ястия, които носят в храма за освещаване.
Много храмове в България носят името на Мирликийския чудотворец.
Никулден е празник на гр. Бургас, чиито жители са го избрали за свой небесен покровител.
Приблизително 200 000 души в страната носят името Николай, Николина и производни на тях. Най-често срещаното име е Николай с 95 123 души, носещи това име в България. Второ по популярност е Никола - 39 613 души.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!