На Изток е Европа на страданието
Източник: netinfo
24
Пд ди двадесет години, малко преди падането на Берлинската стена, баща ми беше убит в българска болница, която извършваше експерименти върху възрастни хора.

Чрез траура открих един жанр - метафизичния трилър „Старецът и вълците" (издателство Fayard, 1990), в който един старец бива убит, защото вижда как хората около него се превръщат във вълци.

Написах и един текст - „България, мое страдание" - размисъл върху културните традиции, включително религията, която дреме в дълбините на този странен „упадък на политическата почтеност", диагностициран днес от неправителствената организация „Трансперънси интернешънъл" в Румъния и България.

Към него ме връща актуалната политика - президентските избори в Румъния - заедно с дълбоката икономическа, социална и политическа криза. Макар че подчертавам положението в Румъния, имам предвид сходното развитие на тези двама съседи, защото те поставят въпроса, който предпочитаме да игнорираме: ние в периферията или в центъра на Европа сме?

Всемогъщество

Преходът на комунизма към Европейския съюз беше извършен без бившият държавен апарат да бъде подменен или сериозно модернизиран. Местните медии на воля подлагат на дисекция генезиса на явлението, което направи България и Румъния най-корумпираните страни от ЕС.

Към „височайшата корупция" на лидерите, която превърна бившите комунистически кадри в неокапиталистическа олигархия, се прибавя всекидневната корупция: лични връзки, каскадни рушвети, стратегия на далаверите и злоупотреба с обществени средства - която може да се проследи до седемнадесети век - адаптираща се към всемогъществото и неефективността на бюрократичните системи.

Докато други източноевропейски държави - Полша, Унгария, Чехословакия - преживяха падането на стената като „опияняващ" политически момент, при който гражданите и лидерите изпитваха „необходимостта да мислят и действат за общото благо", този период в Румъния беше запушен от неокомуниста Йон Илиеску.

Увековеченото присъствие на бивши членове на комунистическата партия и на служители на държавна сигурност в държавния апарат и юридическата празнина, която благоприятстваше източването на пари от държавата към частния сектор, попречиха на изграждането на отговорно, честно и динамично гражданско общество.

От 2002 г. насам GRECO (Групата държави срещу корупцията) към Съвета на Европа, бие камбаната на тревогата, но ОЛАФ, органът за борба с измамите на ЕС, няма нито средства, нито достатъчно опит, за да се справи с корупцията в страните-членки.

Неефективността на тези механизми на сътрудничество и проверка дискредитира самата Европа. Брюксел намали с 220 милиона евро субсидиите за земеделски проекти и транспортна инфраструктура в България и замрази 600 милиона, в очакване на мерки на правителството срещу корупцията.

Румъния получава критики от страна на ЕС, но не и санкции. След страха, малодушието, неясния компромис при комунизма на съпрузите Чаушеску, корупцията влачи своя кортеж от трагикомични скандали през пресечената местност на прехода, където национализмът, ксенофобията и популизмът се срещат със синдикалното пробуждане, със селската бедност и неизбежния „ромски въпрос".

В тази гротескна поредица, частното висше образование дава пример с университета „Спиру Харет" с 300 хил. студенти, повечето от които са виртуални, но получават дипломи, където никой не контролира нищо. Министерството на образованието най-накрая открива, че на един преподавател се падат... 9 хил. студенти!

Два фантомни университета в Александрия от своя страна са издали 15 хил. фалшиви дипломи по 3 хил. евро всяка.

Периферия

Ромите... Малко крадци, малко бандити? Или, обратното, европейски граждани пар екселанс, тъй като са мобилни, способни да се придвижват, които не само трябва да защитим в смисъла на правата на човека, но също така и да им помогнем да излязат на политическата сцена?

Не трябва ли, напротив, да им позволим да преминават свободно нашите европейски граници, които, впрочем, не съществуват (почти), тъй като са пропускливи?

Красив парадокс: ромът румънец ли е? Европейски тип? Освен ако не е универсален човек? Но тогава, в периферията или в центъра на Европа е тази бедна Румъния?

Въпросът не е абстрактен: той се отнася до Франция. „Островче на латинското и на франкофонията в Източна Европа" (макар че Спийди Саркози остана там само четири часа от седемте обещани), Румъния подписа с Франция споразумение за стратегическо партньорство, за да модернизира своето военно оборудване, тъй като двете страни се съгласяват относно значението на ядрената енергия и на Общата селскостопанска политика, поради масивните френски инвестиции.

Удължаване на маршрута на експреса Париж-Будапеща до Букурещ? Включване на Румъния до Шенгенското пространство с подкрепата на Франция? Смятате ли още, че Румъния е периферия?

„Трябва да се управлява с картечница", повтаря Корнелиу Вадим Тудор, бивш псалт на двойката Чаушеску, сега „просветлен от Господ да спаси нацията", който заедно с българина Волен Сидеров представлява по-голямата част от европейската парламентарна група „Идентичност, традиция и суверенитет", веднага след Националния фронт.

Червено-кафява смесица, бракосъчетание между ултранационализма и комунистическата носталгия по държавата-покровителка, те се борят с „медиите на политиците" и „привилегированите малцинства" (унгарци в Румъния, турци в България).

„Кафкианска демокрация", „странна комбинация между бурлеска и византийщина": Норман Манеа, румънски еврейски писател, живеещ в Ню Йорк, е прав. Забързани да намерим правни и социални средства за лечение, ние забравяме културните извори.

И православната църква

Впечатляваща със способността си да откликва на стреса и депресията, но също и на радостта, тя се стовари с целия си плам върху континента на диалектическия материализъм, който я беше изкоренил, и го помете за миг.

Съюзена с държавата, която плаща на духовенство, и с благосклонната политическа класа, Църквата признава, че е сътрудничила на Секуритате, но настоява да действа съвместно с държавата.

Това е далеч от благотворителните социални дейности, далеч от духовен живот, насочен към формирането на гражданско съзнание и обществена почтеност!

В Румъния, в Констанца, старият Овидий, заточен от Рим, завършва своите „Метаморфози". Тук той вижда хора и богове да се превръщат в жестоки и похотливи зверове.

Като изтънчен наблюдател на нестабилността на съществата и границите, Овидий създава персонажи, устремени към необузданите преобразувания, които ние преживяваме днес, в началото на третото хилядолетие. Той разкрива яростта на един свят, който вече не познава закони.

Съществува ли европейската култура? Моят отговор е „да". Тъй като тя показа, че е способна да се завръща към себе си, към своите задънени улици и ужаси, европейската култура е носител на полифонична, способна да еволюира и да се обновява идентичност, единствената противоотрова за автоматизацията на видовете.

Но ще трябва да се създаде постоянен Европейски форум, например в Париж, за да се преосмисля постоянно: като „се поставя голям въпросителен знак на най-важното място", както беше казал Ницше, и като се започне с паметта, включително и религиозната.

От Атлантическия океан до Черно море, от Овидий до Чаушеску, от Секуритате до Нобеловата награда на Херта Мюлер, която описва така разпита в румънската полиция: „Той вдига ръката ми, като я хваща за върха на пръстите и стиска ноктите ми толкова силно, че ми се иска да крещя."

Прилича на черния Гоя. Или на „Метаморфози" на Овидий, който е написал преди две хиляди години край Черно море това: „Мълвата за този век покварен стигна до ушите ми... тази безбожна мълва беше още по-ниско... от истината, беше сякаш заговор на престъплението." ----------------------------------------
Юлия Кръстева (kristeva.fr) е световно известна френска писателка и психоаналитичка, родена и живяла в България до 60-те години на миналия век. Статията й е публикувана във френския в. "Либерасион".
Коментари 24
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

24 коментара
 
- Докторе, искам да отслабна. Кажете какво да правя. - Яжте всеки ден по една филия хляб, една ябълка и чай без захар. - А…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Пеевски: Внасяме закон за ограничение на печалбите и контрол на цените на основните хранителни стоки

Пеевски: Внасяме закон за ограничение на печалбите и контрол на цените на основните хранителни стоки

България Преди 3 минути

„Поскъпването на продуктите от първа необходимост е необосновано. Държавата трябва да се намеси”, категоричен е лидерът на „ДПС-Ново начало”

<p>Тръмп разкри плана си за Газа</p>

Тръмп: САЩ ще установят контрол над Газа, след като палестинците бъдат преселени

Свят Преди 53 минути

Американският държавен глава посрещна в Белия дом премиера на Израел Бенямин Нетаняху

булка

Защо булките бягат от сватби

Любопитно Преди 1 час

Не всеки успява да се справи с безпокойството по време на предсватбената суматоха

Динозаврите: Ново откритие слага край на 30-годишен научен спор

Динозаврите: Ново откритие слага край на 30-годишен научен спор

Любопитно Преди 1 час

Според учените изследването може да проправи пътя към нови анализи на съществуващи фосили

,

През 2024 г. повече от 1,4 млрд. души са пътували в чужбина - ето къде

Любопитно Преди 1 час

Това е 99% от броя на хората, които са направили същото през 2019 г.

<p>5.02: Русия първа признава независимостта на България</p>

5 февруари: Русия първа признава независимостта на България

Любопитно Преди 1 час

Вижте какво още се е случило на този ден в историята

Google си разреши да прави AI за оръжия и шпионаж

Google си разреши да прави AI за оръжия и шпионаж

Технологии Преди 1 час

Компанията ще прави това при строги правила

Зеленски поиска САЩ да инвестират в украинските редкоземни метали

Зеленски поиска САЩ да инвестират в украинските редкоземни метали

Свят Преди 8 часа

Украинският президент нарече идеята „важна икономическа точка“

Сергей Лавров сравни Тръмп с Хитлер

Сергей Лавров сравни Тръмп с Хитлер

Свят Преди 9 часа

Лавров: Налагането на „мир чрез сила“ може окончателно да погребе дипломацията

<p>Тръмп извади САЩ от Съвета на ООН по правата на човека</p>

Тръмп нареди САЩ да излязат от Съвета на ООН по правата на човека

Свят Преди 9 часа

Днес президентът на САЩ подписа изпълнителна заповед

Пратеникът на Тръмп за Газа: Това е просто абсурдно

Пратеникът на Тръмп за Газа: Това е просто абсурдно

Свят Преди 9 часа

Уиткоф: Несправедливо е да се обяснява на палестинците, че те могат да се върнат след пет години

Ново развитие за азербайджанския самолет

Ново развитие за азербайджанския самолет

Свят Преди 10 часа

Самолетът е бил повреден от външни обекти

Мицкоски обвини България

Мицкоски обвини България

Свят Преди 10 часа

Днес политиците в Северна Македония поставиха венци и цветя пред саркофага на Гоце Делчев

Земетресение удари и в Румъния

Земетресение удари и в Румъния

България Преди 11 часа

Трусът е станал в 18:06 часа българско време е с епицентър на 200 км от град Русе

МВнР с призив към българите в Санторини

МВнР с призив към българите в Санторини

България Преди 11 часа

Оттам съветват сънародниците ни да следят информацията за сеизмичната активност

„Пирогов“ получи лекарството за ботулизъм

„Пирогов“ получи лекарството за ботулизъм

България Преди 12 часа

Екип постави първата доза на най-тежко пострадалата жена