Без изненади: На дъното сме по разходи за здраве и социална защита
Без изненади: На дъното сме по разходи за здраве и социална защита   
Източник: Красимир Делчев, БГНЕС (архив)

България е сред страните в ЕС с най-малко заделяни средства за социална защита - по 675 евро на човек, и за здраве - по 241 евро на човек, отчита анализ на "Евростат" за финансирането на секторите здраве и социална защита през 2011 г.

Перото социална защита включва разходите на правителствата за: болест и инвалидност, старост, семейство и деца, безработица, жилище, обезщетение в натура и социално изключване.

По тези показатели най-висок е делът на отделяните средства в Дания - 25,2%, Франция - 23,9%, и Финландия - 23,7%.

Най-нисък е този процент в Исландия - 11,7%, Словакия и Кипър - по 12%, и Латвия - 12,1%.

За България този показател е 12,9%. Разделени на човек от населението обаче

средствата за социална защита са най-малко в България - по 675 евро на човек

Следват Румъния - 868 евро на човек, Латвия и Литва - по около 1200 евро на човек, Унгария - 1700 евро на човек.

Най-значителни са средствата за социална защита на един жител в Люксембург - по 14 862 евро на човек. Следват Дания - по 10 892 евро на човек, Финландия и Швеция - по 8 000 евро на човек, Австрия, Франция и Белгия - по около 7 000 евро на човек и др.

В сектора здраве България отново е сред страните с най-малко заделяни средства: Румъния и Кипър са в дъното с по 3,4%, Латвия - 4,1%, България - 4,6%, Полша - 4,7%.

Най-много средства за здраве се заделят в Дания и Холандия - по 8,5%, Франция - 8,4%, Великобритания - 8%.

Разделени на човек от населението България е на предпоследно място в класацията

по най-малко средства за здравеопазване: 241 евро на един жител. В дъното е Румъния - с по 208 евро на жител за здравеопазване.

В Латвия за здраве се заделят по 400 евро на човек, в Литва - 500 евро, в Естония - 600 евро, в Словакия - 700 евро и т.н.

Най-много средства за здраве на жител се отделят в Люксембург - по 3 900 евро. Следват: Дания - по 3 600 евро, Холандия - 3 000 евро, Белгия, Австрия, Швеция и Финландия - по над 2 500 евро и др. 

В здравеопазването не може да съществува думата "лимит", коментира в интервю за БТА Иван Димитров, председател на федерация "Български пациентски форум".

Според него докато има монопол, няма да има конкуренция, а липсата на конкуренция води до липса на качество: след като има една здравната каса, не може да получиш и услугите, които са ти необходими.

В един закон за правата на пациента би имало правила, по които ще трябва да работи здравната система, така че пациентът да получава качествено лечение. Липсата на такъв закон позволява на определени структури да не се съобразяват с такива неща, смята той.

През последните 5-6 години съдебните дела на пациенти са около 250, но в тях се включват и делата, заведени от лекари срещу различни институции, основно срещу здравната каса, съобщава председателят на федерация "Български пациентски форум".

Следва цялото интервю:

- Какво съветвате българския пациент?

- Задължително, когато се накърняват правата му и достойнството му, да сигнализира пациентските организации. При нас има много добри юристи. Ние, като пациентски организации, сигнализираме и медиите, за да се разбере, че всички имаме права и държавата е длъжна да се съобразява с тях, а не само ние - с държавата.

- Какво се случва със закона за правата на пациента?

- Не е стигнал нито до парламентарната здравна комисия, да не говорим до пленарна зала. Пускахме законопроекта за правата на пациента няколко пъти до здравната комисия, но досега не е имало директно разглеждане, освен по времето на Тройната коалиция, но тогава не беше приет.

- Как се обяснява това "задържане" на процеса с изготвянето и приемането на закон за правата на пациента?

- В една държава, в която няма ясни правила, властват определени структури и не може да има вариант за права и задължения на пациента. Пациентът е длъжен да си плаща здравните осигуровки, но той не може по презумпция да има задължения. На този етап това, че никой не иска да разглежда и приема закон за правата на пациента, означава, че вакуумното пространство трябва да съществува и пациентът не трябва да има изисквания към здравната система.

В закон за правата на пациента би имало правила, по които ще трябва да работи здравната система, така че пациентът да получава качествено лечение. Липсата на такъв закон позволява на определени структури да не се съобразяват с такива неща.

- Знаете ли колко са делата, заведени срещу Министерството на здравеопазването, НЗОК или срещу отделни лекари?

- Доста са вече. По данни на главния юрист на федерация "Български пациентски форум" Асен Георгиев към момента има 6 висящи дела срещу Министерството на здравеопазването, 2 - срещу НЗОК и близо 20, заведени срещу различни болници.

През последните 5-6 години съдебните дела са около 250, но в тях се включват и делата, заведени от лекари срещу различни институции, основно срещу Здравната каса.

От началото на тази година има две дела, заведени от пациенти. Всеки ден се срещаме с хора, които искат да завеждат дела срещу системата.

- Кои пациентски права се нарушават най-често?

- Сгрешени диагнози, сгрешено лечение, забавено лечение, забавено издаване на протоколи за лекарства, неправилно информиране на пациент, не навреме оказана медицинска помощ.

- Как се обяснява това нарушаване на правата на пациента?

- С липсата на закон, който да защитава пациента. Опитваме се като пациентски организации да накараме държавата да ни защити или да се съобразява с нас, в крайна сметка всички сме граждани на тази държава - плащаме данъците си и държавата е длъжна по Конституция да осигурява на нуждаещите се адекватно лечение.

- След като нямаме такъв закон, може ли човек да се позове на Хартата за правата на пациента?

- Да, позоваваме се на Хартата, водят се съдебни дела, но глобите, на които са осъждани различните институции, кой ги плаща - ние, всички. Дори да се осъди Министерството на здравеопазването, санкциите се плащат от данъкоплатците. Не се търси персонална отговорност, а когато се потърси такава, тогава ситуацията ще бъде по-различна.

- Мислите ли, че има лекари, които умишлено укриват от пациентите информация на какво имат право, плащайки здравните си осигуровки?

- Да, ние сме сигнализирали и Българския лекарски съюз за това. Имаме много добри лекари, но за съжаление има и такива, които умишлено изкривяват информация.

Получаваме достатъчно сигнали за различни болници, че има лекари, които лобират за определени консумативи или изделия. Има неправилно поставени диагнози, които водят дори и до смърт.

- Има ли право лечебно заведение да крие информация от пациента за диагнозата му, да отказва да му предостави документи или епикризи?

- Не, това е безумие. Има болници, които не предоставят документацията за заболяването на пациента, като така ограничават възможностите му да потърси второ мнение. Това е едно от основните нарушения на правата на пациента. Подписването на т.нар. информирано съгласие също е много неясно.

- Имате ли данни за злоупотреби с процедурите "информирано съгласие", с "избор на екип"?

- Да и ние бяхме много против това да се узакони този рекет. Хора ни сигнализират, че лекуващи лекари са карали пациенти да ги посочат като "избор на лекар".

Включително и голяма болница, която караше пациенти на хемодиализа да "избират" коя медицинска сестра да извърши манипулацията. Личните лекари злоупотребяват с това, че още на 5-то число на месеца са изчерпани направленията им за специалист - това не е възможно.

Не сме против лекарите и не работим срещу тях. Има не малко случаи, в които пациенти не следват лекарската терапия, състоянието им се усложнява, а после упрекват лекаря. Проблемът е, когато стриктни пациенти попаднат на лекари - търговци.

- Трябва ли НЗОК да бъде монополист?

- Докато има монопол, няма да има конкуренция, а липсата на конкуренция води до липса на качество. След като има една здравната каса, не може да получиш и услугите, които са ти необходими.

Трябва да отпадне монопола на НЗОК. Не сме съгласни и с методиките на НЗОК, с лимитите, наложени от нея.

Думата "лимит" в здравеопазването не може да съществува. През годините непрекъснато под различни формулировки съществуват лимити.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Корупционен скандал в ЕП, замесена е китайска международна корпорация

Корупционен скандал в ЕП, замесена е китайска международна корпорация

Свят Преди 20 минути

Самоличността на обвиняемите не се разкрива

<p>Калифорния търси вратичка в закона в търговската война</p>

Калифорния търси начин да избегне ефекта от ответните митнически мерки срещу САЩ

Свят Преди 1 час

"Калифорния не е Вашингтон", подчерта губернаторът на щата Гавин Нюсъм

Какво се случва, ако някой умре в самолет?

Какво се случва, ако някой умре в самолет?

Любопитно Преди 2 часа

За много хора летенето е плашещо преживяване

Трагизмът на "Малкия Марко"

Трагизмът на "Малкия Марко"

Свят Преди 2 часа

След два месеца на поста външен министър на САЩ Марко Рубио показа, че е най-вече едно: верен слуга на своя господар Тръмп

Ясер Арафат

Наричаха го терорист, но той има Нобел за мир

Свят Преди 2 часа

Ясер Арафат е смятан от палестинците и техните поддръжници за борец за свобода, а от САЩ, Израел и техните поддръжници — за терорист

<p>Руски учен: Там бях третиран като животно в клетка&nbsp;</p>

Руски учен за престоя си в центъра на ICE: Бях третиран като животно в клетка

Свят Преди 2 часа

Той се страхува от депортиране в Русия, където правителството засили репресиите срещу ЛГБТ+ общността

Уинстън Чърчил

5 април: Оттегля се човекът казал: България е голямата награда

Любопитно Преди 2 часа

Вижте какво се е случило на тази дата в историята

Microsoft чества 50 години с нов изкуствен интелект

Microsoft чества 50 години с нов изкуствен интелект

Технологии Преди 2 часа

Той иска да бъде другар в ежедневието

Никол и Радо с победна серия и титлата “Супер двойка” в “Един за друг”

Никол и Радо с победна серия и титлата “Супер двойка” в “Един за друг”

Любопитно Преди 9 часа

Симпатичните Мария и Коци от с. Белозем са застрашени от елиминации

Голям протест в Плевен след смъртта на Сияна

Голям протест в Плевен след смъртта на Сияна

България Преди 9 часа

Събралите се плевенчани изразиха готовност и за участие в национален протест в столицата

Русия изведе мистериозен обект в околоземна орбита

Русия изведе мистериозен обект в околоземна орбита

Свят Преди 9 часа

Русия не е предоставила подробности за спътниците и тяхната мисия

Голямата игра на Тръмп с икономическата война

Голямата игра на Тръмп с икономическата война

Свят Преди 10 часа

"Денят на освобождението" може да тласне Земята към пропастта

Силяновска: Румен Радев първи ми предложи помощ за Кочани

Силяновска: Румен Радев първи ми предложи помощ за Кочани

България Преди 11 часа

По-рано днес Силяновска посети болница "Пирогов", където се лекуват част от пострадалите

Протест на „БОЕЦ” пред МВР, стигна се до сблъсък с полицията

Протест на „БОЕЦ” пред МВР, стигна се до сблъсък с полицията

България Преди 12 часа

От гражданското движение настояват за оставката на вътрешния министър

Нови жалби срещу Общото събрание на БОК

Нови жалби срещу Общото събрание на БОК

България Преди 12 часа

Към оспорващите законосъобразността се включиха щангите и борбата

Еминем стана дядо

Еминем стана дядо

Любопитно Преди 13 часа

Детето се казва Елиът Маршал МакКлинток