С нацистки и антисемитски символи и надписи осъмна паметникът „Альоша” в Пловдив за 10 ноември.
Драсканиците включват свастики, друга крайнодясна символика и поставяне под въпрос на еврейския Холокост. Наред с това авторите са сложили знак на равенство между понятията „комунизъм” и „еврейство”.
Вандализмът предизвика моменталното недоволство на местната организация на БСП, както и на еврейската организация „Шалом”.
"Отново наблюдаваме целенасочено демонстриране на варварско отношение към историческите и културните свидетелства за Втората световна война и за победителите в нея. Паметникът на съветския войник, който пловдивчани нежно нарекоха Альоша, вече шейсет години се извисява от тепето, за да ни държи будни и да ни напомня думите на Юлиус Фучик „Хора, бдете! Никога повече фашизъм!”, гласи декларацията на БСП.
От „Шалом” пък се надяват общината в Пловдив да вземе по-добри мерки за охрана на монумента.
„Убедени сме, че в българското общество няма място за подобни провокации и се надяваме на адекватна и остра реакция срещу тях”, пишат от организацията.
Поругаването на „Альоша” идва само седмица след като антисемитски лозунги се появиха върху Паметника на съветската армия в София. Това доведе до нови протести на руското външно министерство, чиято говорителка Мария Захарова обяви, че Червената армия е спасила българските евреи.
Надписите върху пловдивския паметник поставят под съмнение пола на Захарова.
Двата големи паметника във възхвала на съветските воини през последните години често се превръщат в празен лист за арт инсталации и демонстриране на политически разбирания.
В една септемврийска сутрин през 2013 „Альоша” се „събуди” обгърнат от червено наметало. Това беше възприето като част от тогавашните протести срещу правителството на Пламен Орешарски. В други случаи по паметника отново е имало свастики или пък призиви за оставката на кмета Иван Тотев.
Самият монумент, поставен върху тепето Бундарджика, се издига над Пловдив от 1957 година насам. 10-метровият съветски войник е направен по снимка на червеноармееца Алексей Скурлатов, който през 1944г. участва в ремонта на телефонната линия между София и Пловдив. Самият Скурлатов почина през 2013.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!