Министърът на външните работи Николай Младенов заяви днес, че отдава емоциите на дебата във Великобритания срещу българите и румънците по-скоро на напрежението, което се предизвиква в Обединеното кралство от лошото състояние на местната икономика и безработицата там.
Той коментира темата пред български журналисти в Брюксел, където участва в заседание на Съвета на ЕС по външни работи.
Министърът изрази радост, че в България и Румъния обществото започва да приема с голяма степен на присмех и с достойнство публикациите в британската преса.
Подобен тип говорене не съответства нито на ценностите, нито на принципите на ЕС, особено за страна, водеща във всички международни формати за отстояването на човешките права, коментира Младенов.
Няма опасност българските и румънските граждани да "залеят" Великобритания след 1 януари догодина,
допълни министърът. Той даде пример с Ирландия, където след отварянето на местния пазар на труда за български граждани не повече от 900 наши сънародници са потърсили разрешителни за работа.
По повод изискванията за отпадането на ограниченията за достъп до трудовия пазар на ЕС за българи и румънци догодина Младенов уточни, че този въпрос не засяга единствено Великобритания, а представлява край на преходния период, договорен в хода на присъединяването на България и Румъния към ЕС.
Ако страна от ЕС иска да преразгледа своята система за социално подпомагане, ако се страхува, че с нея може да бъде злоупотребено от граждани извън ЕС, това може да се направи по начин, който не е дискриминационен.
Това е конституционно право на всяка държава от Общността, поясни Младенов.
Той съобщи още, че днес е имал подробна среща с британския министър на външните работи Уилям Хейг, когото определи като добър приятел на България. Двамата са разговаряли за притесненията на българските студенти, чиито разрешителни за работа се бавят. Мисля, че до няколко седмици ще имаме подобрение на това положение, посочи Младенов.
По темите на днешното заседание министърът отбеляза, че желанието на всички в ЕС е да бъде намерен политически изход от кризата в Сирия. Истинското решение на проблемите обхваща изготвянето на ясен план за преход, сдаването на властта от Башар Асад, избори и национално помирение.
Все повече са сигналите, че конфликтът може да прескочи границите на Сирия, отбеляза министърът. Той определи ситуацията в Ливан и западните провинции на Ирак като притеснителна.
Младенов съобщи, че България и още няколко държави от ЕС са поискали на следващия Съвет ситуацията в Ирак да бъде обсъдена отделно. За нас е важно да се намери мирен изход от кризата с Иран, иранската ядрена програма е изключително сложен проблем, един от трите водещи въпроса в международните отношения сега, добави министърът в отговор на въпрос.
Той поясни, че целта на наложените много тежки санкции на Техеран е да бъде доказано, че иранската ядрена програма не е свързана с военни цели.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!