К олекционерската страст на Михаил Неделчев – стари пощенски картички, не е тайна за неговите приятели и близки познати, както и за всеки, който го познава по-отдавна. Мнозина знаят, че когато пътува, без значение дали за Поморие, Ню Йорк, Бъркли или Пловдив в багажа си той винаги има картички от мястото.
- С каква цел?
- Никаква! Безцелно! – отговаря неуморният литературен изследовател, автор на над 20 книги с изследвания в областта на литературната история и теория, философията на историята, историята на българската култура, новия български демократически преход и др.
"Аз не ходя да сравнявам някогашния изглед на едно място с днешното състояние, не ме интересува това. Но всъщност всяко посещение някъде така се осмисля културно-исторически, ако щете", добавя той.
Разговаряме по повод предизвикалата сериозен интерес изложба “Световете на старите пощенски картички”, подредена в Централното фоайе на Нов български университет.
От многохилядната си колекция почетният професор на НБУ е подбрал 500, които показва на 23 пана, групирани по теми.
„Можеха да са 60 темите и паната, но се ограничих в рамките на разумното”, признава колекционерът.
Инициатор е антропологът доцент Васил Гарнизов. Запознат със страстите на Неделчев по миналото, той го амбицирал да покаже част от колекцията.
Вижте именно част от нея в нашата галерия Созопол - Градът на спасението тук
И не пропускайте всеки петък по една нова галерия, посветена на част от уникалните колекции на Михаил Неделчев във Vesti.bg
Както събира картички, проф. Неделчев трупа и стари книги, вестници, списания, документи, но систематизирани по теми и изображения са картичките.
„Завъртах се в неделя в столичния клуб на филателистите на улица „Хан Крум”, където ставаше нещо като борса – продаване, купуване, размяна. Приятели забелязаха интереса ми към картичките и ме подтикнаха: Защо не събираш системно?...
Беше някъде към 1974 г… Не е самоцелно.
Всичко, което събирам, ми служи за моите проучвания, за работата ми като литературен историк, който изследва и социални процеси, интересува се от големите личности в миналото. Пощенските картички са безценно свидетелство за начина, по който са изглеждали градовете в миналото, за начина, по който са живели хората, за социалните стилове. И важни събития са се превръщали в картички, например кръвопролитният атентат в катедралата "Света Неделя".
Колекционерите на пощенски картички, или „открити пощенски карти” се определят като филокартисти и са три вида.
„Едни, като мен, веднага поглеждат изображението – фотография или картина. Други обръщат гърба, защото за тях важни са марката и печата, т.е. „пощенската цялост”. За трети интересно е само написаното.”
Михаил Неделчев особено се гордее с колекции като „Пристанища от цял свят” и „Плажове – културата на общуването с водата”.
„Има малки тематични култури, които постепенно се превръщат в централно занимание за групи хора. Хората са се научили да се събличат пред други, също и в любовта, благодарение на общуването с водата. Безброй картички показват този процес. От закопчаните до горе костюми, почти шлифери, до монокините…”
В изложбата могат да се видят картички от колекцията „Наполеон” – императорът мрачно гледа от Кремъл горящата наоколо Москва – репродукция на известна картина на В. В. Верешчагин – в руска картичка, отчаяно приема катастрофата при Ватерло – в белгийска, съсипан е на остров Св. Елена – в английска.
Навремето, когато се поставяше началото на Празниците на изкуствата „Аполония”, неизменният симпатизант и участник Михаил Неделчев винаги пристигаше край морето с тематична колекция, която с готовност показваше и коментираше.
През 1995 г. той издаде малката антология „Вдъхновения от Созопол”. В нея, наред със стиховете от 23 български поети, са репродуцирани три картички от созополския албум в колекцията му.
Созопол - сред най-желаните през 2015 г.
Вижте как Созопол се брои за топ дестинация на Европа през 2017 г.
Те са издадени по поръка на богатата созополска фамилия братя Хаджиаслани, която се изселила в Цариград.
Неделчев забелязал фалшификация, извършена чрез дързък монтаж. Първообраз е пейзажът на града, видян от днешния гъсто застроен северен хълм. А групата хора, нижещи чирози, е една и съща – и в картичката с целия полуостров в дъното, и в другата с надпис „Как приготовляват чирозите”. Отпечатани са в София, Пловдив или в странство и в духа на епохата (1910-1916) са силно ретуширани и оцветени.
„За един колекционер най-важно е да успее да се ограничи”, обяснява проф. Михаил Неделчев. Така спрял да събира картички от Венеция, след като купил великолепен тематичен албум. Високо цени албума „Сецесионът в старата пощенска картичка” с репродукции на знаменити художници. Тези и други подобни книги също са показани на изложбата, която продължава до края на месеца.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!