МВР ще прегледа внимателно записите от нощта на 23 срещу 24 юли за превишаване на полицейски правомощия.
Това каза пред журналисти министърът на вътрешните работи Цветлин Йовчев в кулоарите на парламента.
Той добави, че в зависимост от резултатите ще бъдат назначени допълнителни проверки и ще се вземе решение.
Отговорността за това, че ескалира напрежение, е на определени групи, които бяха сред протестиращите, заяви Йовчев.
Служителите на МВР се държаха изключително коректно, те бяха изключително търпеливи спрямо проявеното към тях насилие и агресия, отбеляза той и уточни, че при сблъсъците са пострадали трима полицаи.
Заповедта за извеждане на автобуса с депутати и министри не е дошла от МВР, заяви още Йовчев. Решението е било взето от хората, които ръководят действията на полицията на място, защото те имат цялата информация какво се случва.
Има щаб в МВР, в който се обобщават данните, посочи той и добави, че след като са му представени аргументите, той одобрил решението за извеждането с автобуса.
Йовчев обясни, че решенията се взимат от хората на място, в съответствие със ситуацията, с възможностите на силите на реда и поведението на протестиращите.
В отговор на въпрос той каза, че няма информация дали депутатите са настоявали да бъдат евакуирани от сградата
Не са изведени преди 22 ч., защото преди това не е имало необходимите сили, за да бъдат предприети такива действия, обясни министърът.
Очевидно е, че предварителните планове на МВР не сработиха и затова върнахме автобуса, коментира той.
Йовчев информира, че се прави, каквото е необходимо, за да се осигури нормалната работа на парламента.
Едно от условията да може да се нормализира държавата е да се възстанови политическият диалог, коментира той.
Министърът изрази надежда, че ще има такъв диалог, и посочи, че днес са се чули сигнали в тази посока от всички страни. На въпрос дали има сигнал в МВР за пазаруване на протестиращи, Цветлин Йовчев коментира, че не знае да има такова престъпление по Наказателния кодекс.
Според него този въпрос трябва да се адресира към парламента. Ако се смята, че в момента нашите закони не отговарят и не успяват в достатъчна степен да регулират обществените отношения, то те трябва да бъдат променени, добави Йовчев.
Ако в МВР постъпи сигнал, че някой се опитва да мотивира хора, които да участват в протестите, това не е закононарушение, така че МВР няма основание да работи по такива сигнали, обясни той.
"Хюмън райтс уоч" призова България да започне разследване за полицейско насилие при сблъсъците пред парламента
Българското правителство трябва да започне разследване на действията на полицията при съпроводените с насилие протести вечерта на 23 юли 2013 г. пред българския парламент, при които пострадаха 17 души, заяви днес "Хюмън райтс уоч" (Human Rights Watch).
Организацията припомня случилото се при сблъсъците и се позовава на представител на Българския хелзинкски комитет (БХК), който бил свидетел на сблъсъците, че около 22 ч. полицейски сили за борба с безредиците безразборно са биели демонстранти с палки, удряли ги с щитове и ги ритали.
Според медийни съобщения били хвърлени камъни и пластмасови бутилки. Удари били нанесени на петима журналисти.
Според Лидия Гал, изследовател на Балканите и Източна Европа към "Хюмън райтс уоч" обезпокоителните съобщения, че органите на реда са удряли протестиращи и журналисти, трябва да се разследват.
Протестиращите трябва да се въздържат от насилие, а полицията да проявява сдържаност и толерантност към хората, които упражняват правото си на протест.
БХК е документирал насилие срещу най-малко петима журналисти. Органите на реда ги удряли с палки, влачили ги по земята и ги ритали, заявява БХК. Полицията е унищожила журналистическа камера.
Според международното право употребата на сила от правоохранителните органи трябва да е съразмерна и да служи за обективна и легитимна цел.
Евакуацията на сградата е законна цел и е възможно да е била необходима употреба на някаква сила, ако са били хвърляни твърди предмети, но сигнали за безразборни побоища над протестиращи подсказва, че е имало прекомерно използване на сила и се изисква независимо разследване, каза "Хюмън райтс уоч".
Трудно се намира оправдание за насилието на полицията срещу журналисти, посочва "Хюмън райтс уоч".
Правителството има задължение според законите за човешките права да гарантира, че медиите и журналистите могат да действат свободно и без намеса от държавата. Подобни посегателства срещу журналисти поставят под сериозен риск свободата на изразяване и свободата на медиите и изискват независимо разследване и където е уместно дисциплинарни мерки срещу отговорните.
"Хюмън райтс уоч" отбелязва, че протестите последваха политическите вълнения от февруари, когато десноцентриското правителство падна след масови протести срещу битови сметки, а назначението на 14 юни на Делян Пеевски за шеф на ДАНС предизвика нови протести.
Въпреки отмяната на това назначение от премиера и парламента протестиращите поискаха оставка на новото правителство заради предполагаема корупция.
Протестите са подхранени и от назначенията на Волен Сидеров за председател на парламентарната комисия по етика и конфликт на интереси и на Емил Иванов за управител на София област, посочва правозащитната организация, за който има твърдения за връзки с организираната престъпност, добавя "Хюмън райтс уоч".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!