Към момента български граждани от ромски произход не са експулсирани или депортирани от Франция и подобна процедура не се очаква в скоро време, съобщиха от МВР след среща с френски представители.
Обявеният за 19 август (четвъртък) полет с първата група репатрирани не е в посока България.
Френският полицейски аташе е уверил българските си колеги, че ще бъдат своевременно информирани при започване на такава процедура.
От Министерството на външните работи все пак съобщиха, че според информация, предоставена от компетентните френски институции, български граждани, които пребивават незаконно в страната - т.е. са просрочили безвизовия си престой, извършват незаконна трудова дейност или са извършили закононарушения, ще бъдат връщани в България.
На първо време това ще се отнася предимно за граждани, живеещи в незаконните гета в Сен-Дени, Париж, Есон, Морски Алпи.
Не се очаква
броят на българските граждани, които
биха били застрашени от тези мерки,
да
бъде съществен,
посочват от МВнР.
В посолството ни не са регистрирани искания за съдействие от страна на пребиваващи във Франция български граждани.
МВнР напомня на българските граждани, които пребивават временно или постоянно в други държави членки на ЕС, че трябва да спазват стриктно законите на съответната страна.
Междувременно
АФП отбеляза, че
критиките в Румъния и България срещу френската политика по отношение на ромите се засилват.
Румънският министър на външните работи Теодор Баконски заяви, че е обезпокоен от рисковете от популистко залитане и кснефобски реакции по въпроса за ромите.
Ние трябва да запазим здрав разум и да видим какво можем да направим заедно, както във Франция, така и в Румъния, а също и на европейско равнище, за да намерим училища, болници, но и открита, а не ксенофобска, нагласа спрямо представителите на това ромско население, изтъкна Баконски.
Ако си разменяме обвинения или криминализираме на колективна основа етнически групи, ние възкресяваме спомени, които са сред най-малко приятните. И вместо да намерим решения, създаваме напрежения, подчерта румънският външен министър. Той се обяви за съсредоточен френско-румънски подход за решаване на проблема, без изкуствена изборна разпаленост, нито заплаха за влизането на Румъния в Шенгенското пространство.
След като Париж многократно критикува Букурещ и София във връзка с ромите, френският държавен секретар по европейските въпроси Пиер Льолуш спомена за възможно отлагане на интеграцията на Румъния и България в Шенгенското пространство, предвидена за 2011 г., отбелязва АФП.
Председателят на Българския хелзинкски комитет Красимир Кънев заяви също, че е обезпокоен от това, че мярката е насочена срещу етническа група. Илона Томова, изследователка по проблемите на ромите в Българската академия на науките, е посочила пред АФП, че е огорчена, че Франция - страна-символ на демокрацията, съдейства за заклеймяване на ромите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!