П рез лятото много български граждани търсят възможности за сезонна работа в други държави, най-често в сферата на селското стопанство. Рисковете да попаднат на недобронамерени посредници, работодатели или дори познати не са за подценяване, предупреждават от МВнР.
Пример за подобна ситуация е брането на горски плодове в Швеция.
Около 30 български граждани, заминали за Швеция като берачи на боровинки, са потърсили съдействие от българското посолство в Стокхолм, след като са били излъгани и изоставени без никакви средства за препитание и завръщане в България.
От Главната инспекция по труда информират, че на българите била обещана надница от 50 евро на ден, но на място те са получавали само по 5 евро, като през последните дни не са получавали нищо. Те са от Павел Баня и Белоградчик и са работили в Швеция в градовете Йевле, Вестерос и Боден.
От грамата, изпратена от българското посолство в Стокхолм, става ясно, че това е поредна измама за предлагане на работа зад граница. Лицето, което е предложило заетост на потърпевшите, и ги е превозило до Швеция, се е представило само с първо име – Ивайло. Друга информация за него българите не могат да предоставят.
Редица обстоятелства през последните години доведоха до кризисни ситуации и стотици български граждани се оказаха без препитание и средства да се завърнат в България, посочват от Министерството.
От МВнР напомнят, че в Швеция част от прекупвачите извършват нелегитимно изкупуване на горските плодове, като изкупните цени са обикновено трикратно по-ниски от реалните.
Така берачите стават жертва на измама.
Има редица други рискове – липса на предварително осигурени условия за почивка; обикновено се налага живот на открито, без минималните удобства.
В последните години все повече фирми в по-малките селища в България наемат хора, с обещание да ги командироват в чужбина за сезонна или временна работа. Така нелоялните работодатели прескачат регулаторните механизми в страната, които защитават наетите сезонно работници, и успяват да убедят гражданите, търсещи работа, че за тях няма рискове.
Сред зачестилите случаи на трафик с цел трудова експлоатация през последните две години най-много хора са станали жертва на тази схема с
обещания за добре платена работа в Германия, Белгия и Чехия.
Търсещите работа в чужбина не трябва да се подвеждат по обяви, разлепени на улицата, в които фигурира единствено мобилен телефон, малко име и примамливо високо заплащане.
Не трябва да бъдат подценявани и изключително привлекателни предложения за работа в чужбина, отправяни от познати и дори приятели – подобни предложения може да са предпоставка човек да попадне в тежка ситуация извън страната – без работа, без документи за самоличност, задлъжнял, в условия на живот, близки до робските, и без средства да се завърне в страната, предупреждават от МВнР.
В информацията от ведомството се дават и конкретни препоръки към потенциалните работници една от които е да се проучи добре агенцията – посредник или източника на информация, а по възможност и работодателя, при когото отивате.
Първоначална информация може да се намери на сайта на Агенцията по заетостта (AZ.government.bg).
Задължително условие е и предварителното подписване на договор на български език (или език, който разбирате), както и на официалния език на страната на работодателя.
Не давайте документите си за самоличност на никого и под никакъв предлог!
Препоръчва се още заминаващите да вземат адреса и телефона на българското представителство в страната, за която ще пътуват.
Ако попаднете в рискова ситуация и сте в беда, незабавно се свържете с тях, местните компетентни власти или със Ситуационния център на МвнР: тел. +359 2 948 24 04; +359 2 971 38 56 и имейл crisis@mfa.bg.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!