Т рябва да обвържем висшето образование с работните места и с бизнеса, с производството. Това е залегнало в стратегията за висше образование, която вече е в Министерския съвет. Това заяви министърът на образованието и науката проф. Анелия Клисарова, цитирана от БТА.
Министърът на образованието изрази увереност, че стратегията ще бъде приета на заседание на МС още в сряда.
"В стратегията се обръща внимание на това как бизнесът може да участва във висшето образование и защо трябва да участва - изключително важно за реализацията на младите хора на пазара на труда", обясни министърът.
Клисарова даде примери, в които бизнесът вече участва в определени магистърски програми. В Техническия университет в София, например, плановете на програмите се разработват съвместно с бизнеса, за да могат завършващите студенти да бъдат включени в работна среда и да нямат нужда от допълнителна квалификация и обучение.
"Практическата подготовка засега най-силно е реализирана в медицинските университети, но това трябва да бъде валидно и за останалите", смята Клисарова.
"Нещо важно за стратегията е, че бизнесът ще участва в учебни планове и програми с реални работни места, ще дава възможност за стипендии на студентите", допълни министърът.
"В стратегията залагаме на по-добро управление на университетите - повече държавно участие в управлението на университетите, което ще регулира качеството", обясни Клисарова.
По думите ѝ до 2020 г. 20 на сто от държавната субсидия на един университет ще е свързана с неговото качество. За сравнение сега само 4 на сто от субсидията се обвързва с качеството на образование. В управлението се предвижда разделяне на академичната от административната власт.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!