"Филантропията.Начин на употреба“ е темата на годишната конференция на Българския дарителски форум (БДФ), която ще се състои на 11 декември.
Като лектори на конференцията в София ще пристигнат редица утвърдени специалисти в областта на социалното предприемачество и филантропията.
Майкъл Нортън създава през 1975 г. "Ръководство за социална промяна“, което се превръща във водещ наръчник за информация и обучение на НПО сектора във Великобритания. 20 години по-късно той създава Център за иновации в доброволческата дейност, който разработва иновативни проекти в цял свят, като: финансова грамотност за децата от улицата в Южна Азия; Changemakers, младежка банка и MyBnk. Тези инициативи предоставят възможности на младите хора да вземат активна роля в обществото.
През 2000 г. Майкъл Нортън става съосновател на Unltd, която подкрепя социални предприемачи във Великобритания и в международен план. През 2011 г. той става съосновател на Международен център за социален франчайзинг. В момента участва в процеса по създаването на мрежа от SmallWorks – малки работни пространства в жилищните квартали на Лондон, за да насърчи ангажирането на общността и предприемачеството.
Джейсън Франклин е изпълнителен директор на вдъхновяващата дарителска онлайн библиотека Bolder Giving, която представя историите на дарители, които силно вдъхновяват с примера си. Той слага начало и на първите пилотни партньорства по проекта Bolder Giving в Източна Европа.
Джейсън Франклин е социален предприемач, съосновател на Oregon Students Supporting Education – организация, която контролира държавата при големи бюджетни съкращения в държавните училища в Орегон, има участия в различни комисии и агенции, в които съветва местните управляващи в програмните и политически решения, свързани с младежкото развитие.
Рут Уейтли е директор „Международни мрежи“ в „Асоциация на анализаторите на социалното въздействие“. Тя има богат опит от работата си в Student Hubs - организация, която подкрепя студентите да участват в социални дейности. Работила е и в 2Way Development – международна агенция за доброволци, която изпраща квалифицирани доброволци в неправителствени организации в чужбина.
Ева Кончал, мениджър за Централна и Източна Европа в Асоциацията за венчър филантропия (EVPA) и изпълнителен директор на първия полски Венчър дарителски фонд, организиран като съвместна инициатива между частни и венчър капитали от общността в Полша.
Ева Кончал има над 15-годишен опит в полето на социалното предприемачество като представител за страната на Ashoka. Работила е по проекти за социално предприемачество в Украйна и Румъния. Тя е сред основателите на Magic Mountain Foundation - фондация за развитие на планински спортове (катерене, ски, конна езда), като средство за промяна на младежи и възрастни с интелектуални затруднения и други увреждания.
Сред българските лектори са Цецка Радева - учредител и изпълнителен директор на Фондация „Светът на Мария“, Райна Гаврилова, проф. д-р Евгений Дайнов.
Може ли филантропията да променя обществата или това е твърде наивно очакване, какви са взаимоотношенията между донорите, държавата и неправителствените организации в Централна и Източна Европа, как разказването на дарителски истории вдъхновява хората да даряват повече и по-ефективно, дали социалното предприемачество е новият двигател за постигане на социална промяна, какви промени в полето на филантропията носят Венчър инвеститорите, как дарителите разбират, че са постигнали своите цели - са част от акцентите на конференцията.
Vesti.bg e медиен партньор на събитието.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!