Д о края на годината в София, Пловдив, Варна и Плевен ще има нова високотехнологична апаратура за лечение на онкоболни пациенти.
Това увери здравният министър Петър Москов в отговор на въпрос от БСП по време на парламентарния контрол днес.
Той обеща да бъде монтиран пълния необходим набор от различна по специфика, характеристика и локализация апаратура за лъчелечение и радиохирургия на територията на страната.
По думите му това е основната причина за "тъжния керван" към Турция, където много българи ходят на лечение. За да спре той, според него ще помогне именно въвеждането на предлагания комплексен подход в лечението на пациентите.
Министър Москов посочи още, че здравната каса покрива цялостната лекарствена терапия на болните от левкемия, но проблемът е в стойността на различните клинични пътеки и затова има
усещане за недофинансиране на лечението
Заедно с НЗОК за следващата година се планира да се "разбие" стойността на лечението: каква част отива за режийни и стопански разходи, каква част - за доход на хората, които реално лекуват, и каква - за строго специализирана апаратура с висока амортизация и консуматив.
Москов увери, че във Министерство на здравеопазването няма информация и не са постъпвали писма от пациенти с остри левкемии за отказан прием и/или лечение, както и за доплащане на лечението.
По определението на СЗО левкемиите са редки онкохематологични заболявания с високоагресивен биологичен потенциал. Именно затова медицинският стандарт "Клинична хематология" определя тази относително малка група от пациенти да бъде диагностицирана, лекувана и проследявана в университетските специализирани клиники по хематология, във ВМА-София и в Специализираната болница за лечение на хематологични заболявания София.
Стойността на противотуморните лекарствени продукти,
както и другите лекарствени средства за състояния/усложнения, произтичащи от основното заболяване и лечение, не се включват в цената на клиничните пътека и процедури, заплащани от НЗОК.
Лекарствените продукти се предписват и прилагат от лечебното заведение съгласно терапевтичните схеми на лечение и се заплащат 100% от НЗОК, обясни Москов.
"Това дали едно нещо е наричано комплексно или многопрофилно е въпрос на абревиатура. Това, което ще направи МЗ и НЗОК, е, че през следващите години за лечението на онкологичните заболявания и на всички социално значими болести НЗОК ще сключва договор само със структура или мрежа от структури, които могат да гарантират пълни набори от специалисти, апаратура и изследвания с ясен график. Само тогава НЗОК ще сключва договор", категоричен бе Петър Москов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!