В ажно е съдържанието на учебника, а не кой ще го издава. Това каза днес пред журналисти министърът на образованието и науката Анелия Клисарова по повод на предложението й да има само по един учебник за всеки предмет.
Тя заяви, че би се срещнала с издателствата, които се възпротивиха на тази идея.
Не трябва да има ограничения на броя на учебниците по предмет и те трябва да бъдат издавани от частни организации – от частни стопански субекти, в конкуренция помежду им. Това заяви преди дни Веселин Тодоров - председател на асоциацията "Българска книга", по повод на идеята на министъра на образованието.
Клисарова днес отбеляза, че Министерството на образованието и науката (МОН) няма намерение да изземе конкуренцията и функциите на издателствата.
По думите й е необходим един базов учебник, който трябва да гарантира качествено образование и това ниво на знание, което трябва да има всяко българско дете независимо в кой регион се намира.
Когато МОН е притежател на авторските права, то тогава само може да отговаря за съдържанието, а за това къде ще бъде издаден учебникът, се обявяват конкурси, обясни министърът.
Клисарова предложи издателствата и тези творчески колективи, които са работили досега, да се включат в помагалата, съпътстващи базовия учебник. Тя препоръча те да са два вида - такива, които ще помогнат да се утвърдят знанията, които са в учебника, и помагала, които ще помагат да се надграждат тези знания.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!