Случаите на агресия в училищата за настоящата учебна година спрямо предишната са се увеличили, сочат данни на Министерството на образованието и науката.
"Повече от 4000 случаи на агресия в училищата са регистрирани от началото на учебната 2014/2015 г. досега", заяви на прескоференция министърът на образованието проф. Тодор Танев, цитиран от БГНЕС.
1662 са случаите на физическа агресия, 1603 – на вербална агресия, а 256 са случаите на вандализъм или т.нар. неадресирана агресия.
Регистрирани са близо 500 случая на психологически тормоз, около 250 случая на противообществени прояви и 50 случая на виртуален тормоз. Най-голям процент от тези случаи са между ученици – 4117 случая, а 310 са случаите на агресия от ученици или родители над учители. Регистрирани са и 92 случая на агресия от страна на учители над родители или деца.
"Над 80% от училищата в страната имат подаден поне по един сигнал за агресия",
уточни зам.-министър Ваня Кастрева. Според синдиката на учителите 45% от учителите са били обект на някакъв вид нападки – физически или вербални.
"В момента МОН работи съвместно с други ведомства, за да се намерят дългосрочни решения на проблема", обясни министър Танев. Той посочи, че разчита много на съвместната работна група с Министерство на вътрешните работи, като утре ще има среща с Румяна Бъчварова.
"До няколко дни пък трябва да бъде изготвен пълен анализ и обобщена картина на данните за досегашните случаи на агресия, а до един месец работната група между МОН и МВР ще предложи два пакета от мерки – дългосрочни и краткосрочни", обясни още Танев.
Министърът на образованието коментира, че във възпитанието на учениците трябва да се включат не само родители и ученици, но и друг вид авторитети – футболни звезди, актьори от сериали и т.н., а министерството да бъде катализатор на този процес.
"Агресията в училище е огледален образ на агресията извън училище,
защото децата повтарят моделите, на които стават свидетели в семейството, виртуалното пространство и на улицата", каза Ваня Кастрева. Поради тази причина мерките срещу агресията в училищата трябва да бъдат координирани и с други институции. Тя посочи, че ще се усъвършенства формата, по която учителите регистрират формите на тормоз и агресия. Кастрева отказа да коментира евентуалните наказания за ученици, като подчерта, че най-важното е превенцията, а не наказанията.
Министър Танев обяви, че
МОН вече ще разполага и със своя официална страница в социалната мрежа "Фейсбук".
Той подчерта, че тя няма да струва нищо на бюджета на министерството, а ще се поддържа от служителите.
Целта на страницата е да се покажат добрите практики и успешната работа във всички звена на МОН, както и да се увеличи публичността и прозрачността на министерството.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!