Мюсюлманите в цял свят честват днес Свещения празник Рамазан байрам, с който приключват едномесечните пости.
Това е тридневен празник на разговяването, преустановяването на постите, обяснява зам.-главният мюфтия Ведат Ахмед.
Според традицията след сутрешната молитва мюсюлманите се поздравяват, посещават родителите и по-възрастните си роднини, засвидетелстват им своето уважение, като им целуват ръка, искат прошка и се помиряват.
На децата се подаряват дребни пари и лакомства. Посещават се и гробищата, където вярващите четат заупокойни молитви за мъртвите си роднини.
На Рамазан байрам традиционно на трапезата се поднасят бонбони и много различни сладкиши.
Най-усърдно се пости в последния ден на месец Рамазан - Арифе (тази година на 18 август). Това е подготвителен ден преди празника и за вярващите има най-голяма благодат, посочи Ведат Ахмед.
В последния ден на Рамазан се дава фитре (милостиня) на бедни хора и сираци. Минималната сума, определена за тази година от Главно мюфтийство, е 4 лв., изчислена на базата на един храноден на човек, обясни зам.-главният мюфтия.
Той допълни, че размерът на милостинята се преизчислява всяка година в зависимост от икономическото състояние на съответната страна.
Месец Рамазан е повратен в историята на исляма и поставя началото на ислямската цивилизация. В този период мюсюлманите превземат без кръвопролития свещения град Мека, който по-рано поради гоненията са принудени да напуснат и да се преселят в Медина.
Начало на хиджри (букв. преселване) е 624 г. - годината на преселването на пророка от Мека в Медина. Месецът в лунния календар започва с всяко новолуние и се състои от 29 или от 30 дни, затова лунният календар е с 10 дни по-малко от слънчевия. Това обяснява факта, че всяка година датите, в които се честват двата големи религиозни празника - Рамазан и Курбан байрам се изместват с 10 или 11 дни по-рано.
По данни на Главно мюфтийство в България Рамазан байрам ще бъде почетен от близо 1,5 млн. мюсюлмани, а празничната молитва ще се изпълни в над 1 200 джамии в страната.
От началото на месец Рамазан всяка вечер в Софийската джамия "Баня башъ" се дава благотворителна вечеря - ифтар, за над 200 души и това се прави от 10 години насам.
Средствата се осигуряват от дарители, които предварително се записват и предоставят финансови средства на мюсюлманското настоятелство, уточни Ахмед.
Зам.-главният мюфтия отбеляза, че през последните години все повече мюсюлмани даряват финансови средства за благотворителност. Главното мюфтийство е дарило хранителни продукти за 1400 социалнослаби семейства в шестнадесет района на страната.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!