Мира Радева: Политическата система в страната е в много лошо здраве
Мира Радева   
Източник: БГНЕС
51

Политическата система в страната е в много лошо здраве, хората не изпитват доверие, коментира социологът Мира Радева, директор на Института за социални изследвания и маркетинг МБМД, данните от последното проучване на политическите нагласи.

"Българският избирател се чувства изключително зле представен в институциите. Хората не изпитват доверие към никого и към нищо. Те смятат, че управлението работи в полза на управляващите, които и да са те. На практика хората се чувстват самотни и се дистанцират от всички институции и всеки предизборен цикъл завършва по един и същи начин", каза социологът.

Според Радева причината за това дистанциране е, че в началото на прехода у нас не беше сменена избирателната система и остана действащата от преди 1989 г. пропорционална система без мажоритарен елемент.

Социологът смята обаче, че ако за нещо в България има консенсус между политическите актьори, това е да не се пипа избирателната система, която устройва всички.

Едно широко мнозинство не приема тезите на управляващите и от една страна срещу него има съпротива, а от друга -

ГЕРБ продължава да води в електоралните нагласи

и то значително пред останалите политически сили, каза Радева.

В обществото има конформистки нагласи и макар хората да казват, че биха подкрепили ГЕРБ, на практика може да не го направят, смята тя. Като причина за това състояние Мира Радева посочи липсата на политическа алтернатива на настоящето управление.  Това по думите й прави неясен вота на недоволните - в каква посока ще се влее.

Във връзка с това би било добре да се тестват новият тип екологични организации и нарастващата активност на младежките групи, които се организират в социалните мрежи, смята социологът.

Истината е, че

има търсене вляво, но не в посока БСП,

категорична е Мира Радева. Като цяло хората се чувстват малки и нищожни срещу един анонимен и неясен враг - монополите, които трудно се свързват с конкретна фигура. Това води до отхвърляне и отрицание на всички форми на институционалност и представителност, смята директорът на Института за социални изследвания и маркетинг.

На въпроса за кого биха дали гласа си хората, ако днес се проведат парламентарни избори, през септември ГЕРБ получава 27,3% от потенциалния вот. През юни гласовете са били - 30, 7%.

На второ място социологическото изследване поставя БСП - с 16, 4%, следвана от "България на гражданите" на Меглена Кунева - с 6, 4%.

Останалите парламентарно представени в момента партии и коалиция получават: СДС - 1, 5%, ДСБ - 0,7%, ДПС - 4,8%, "Атака" - 1,8%.

77% от анкетираните смятат, че политиците работят за собствена изгода,

повече от половината анкетирани смятат, че няма политическа партия в България, която да изразява техните интереси.

60% смятат, че изборите ще бъдат манипулирани. 68% смятат, че нищо не зависи от българските граждани, че те не могат да влияят на властта, сочи изследването.

15% очакват положението да се подобри, има намаляване и на песимистите спрямо предишни изследвания. В същото време 64% смятат, че правителството днес облагодетелства бизнес монополи, които са близки до властта, 22% смятат, че бизнесът може да се развива в България в конкурентна среда.

"Единственото, което е позитивно и е подкрепено от повече хора е по отношение на членството в ЕС. Все още евроскептицизмът не е надделяващ. 43% смятат, че получаваме повече плюсове от членството ни в ЕС, а 39% смятат, че минусите са повече", коментира Давид Кюранов от МБМД.

За заявката за изграждане на инфраструктура, на която ГЕРБ разчита за допълнителна подкрепа, изследването показва, че според хората по-важно е да се мисли за търсене на инвестиции и създаване на работни места, отколкото "да ядем асфалт". Това не значи че инфраструктурата не е важна, но по-спешни са работните места и инвестициите, посочи Кюранов.

Мирослава Радева обясни, че въпросът за инфраструктурата е формулиран така, защото тезата "не ядем асфалт" е основна теза в лицето на опозицията от БСП. Тя каза, че е изненадана от резултатите, защото излиза, че само около 20% от хората разбират, че изграждането на инфраструктурата е път към създаване на работни места.

За

доверието в институциите

изследването показва, че 43% от хората вярват на телевизията, доверието в президентството е 46%, в полицията - 36%, в армията - 34%, в радиото - 32%. Правителството е с 30% рейтинг, Народното събрание - с 19% рейтинг, е в дъното на класацията.

През септември всички институции, като се изключи Българската православна църква, леко губят от рейтинга си. Радева подчерта, че няма институция в България в този момент, в която доверието да надвишава недоверието.

"Всички институции имат негативен рейтинг, включително и медиите. Българският избирател се чувства зле представен абсолютно навсякъде", подчерта Радева.

За

доверието в политическите личности

изследването посочва, че най-висок рейтинг имат президентът Росен Плевнелиев и еврокомисар Кристалина Георгиева, съответно по 47%. В сравнение с юни месец всички политически личности леко губят доверие в своя рейтинг.

За това дали правителството се справя по-добре от предишното - 1/3 от анкетираните мислят, че се справя по-добре, 1/3 смятат, че няма разлика, 30% са скептични към сегашното управление.

24% смятат, че ГЕРБ трябва да получат втори мандат, 28% подкрепят идеята за широка коалиция с участието на ГЕРБ, също 28% смятат, че трябва да има коалиция, но без ГЕРБ в нея, добави Радева.

Твърдите симпатизанти на ГЕРБ са 19,6%, на БСП - 10%, ДПС са на трето място с постоянен твърд електорат. ГЕРБ отчита сходен резултат в сравнение с юни. По-сериозно е намалението при БСП, които са с 4 пункта по-малко в сравнение с юни.

По отношение на референдум за АЕЦ "Белене" 32% биха гласували за възобновяване на строителството на атомната централа, 22% са против, а 46% отказват да заемат категорична позиция. Спооред Радева управляващите могат да имат сериозен проблем, ако референдумът се проведе заедно с парламентарните избори.

Коментари 51
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

51 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Украйна разкри пълни подробности за новата руска ракета

Украйна разкри пълни подробности за новата руска ракета

Свят Преди 1 час

Ракетата е била оборудвана с шест бойни глави

Зеленски: Русия се подигра с Китай

Зеленски: Русия се подигра с Китай

Свят Преди 2 часа

Зеленски: Разработваме нови средства за противовъздушна отбрана

Борисов: Да ме изберат за премиер и ще влезем в еврозоната

Борисов: Да ме изберат за премиер и ще влезем в еврозоната

България Преди 4 часа

Той обясни, че е изпратил благодарствен SMS на Урсула фон дер Лайен

„Възраждане“: Имаме алтернативи за мнозинство

„Възраждане“: Имаме алтернативи за мнозинство

България Преди 5 часа

Според Костадинов има алтернативи за създаването на мнозинство за избор на председател на 51-вия парламент

Украйна призова ядрените сили да предупредят Русия

Украйна призова ядрените сили да предупредят Русия

Свят Преди 6 часа

Киев: Москва е заинтересована от продължаването на тази война

<p>Наруши ли Русия договора със САЩ за стратегическите оръжия</p>

Каква е разликата между хиперзвукова ракета и междуконтинентална балистична ракета?

Свят Преди 7 часа

Хиперзвуковите ракети и междуконтиненталните балистични ракети са предназначени за различни цели и работят с различни механизми

Майка призна, че е убила 7-годишния си син

Майка призна, че е убила 7-годишния си син

Свят Преди 7 часа

„Това беше трагичен инцидент, при който полицаи разследваха смъртта на малко дете от ръцете на майка му“, съобщи главен инспектор Уилямс

<p>Лидерският провал на Шолц</p>

Липса на човешка емпатия и политическа смелост: Лидерският провал на Шолц

Свят Преди 8 часа

Партията на Шолц изглежда решена да се провали безславно

7-те тайни за красота и младост на Деми Мур

7-те тайни за красота и младост на Деми Мур

Любопитно Преди 8 часа

Каква е тайната на красотата на актрисата, прочетете в материала

Последните думи на убиец, екзекутиран в Алабама

Последните думи на убиец, екзекутиран в Алабама

Свят Преди 8 часа

Алабама извърши третата в страната екзекуция с използване на азотен газ

Дженифър Лопес предизвика слухове за връзка с охранител

Дженифър Лопес предизвика слухове за връзка с охранител

Любопитно Преди 8 часа

Лопес вярва, че „малко флирт може да подобри имиджа ѝ“

<p>Кремъл: Ракетата беше предупреждение към Запада</p>

Кремъл: Хиперзвуковата ракета беше предупреждение към Запада

Свят Преди 9 часа

Русия "ясно демонстрира" как ще изглежда отговорът ѝ

Снимката е илюстративна

Мъжът, инсценирал смъртта си, изпрати 24-секундно видео

Свят Преди 9 часа

24-секундното видео, което Боргуордт е изпратил на властите, е заснето в стил селфи и го показва в апартамент с бели стени

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

България Преди 9 часа

Финалното решение ще бъде взето декември, добави премиерът

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

България Преди 10 часа

"България подкрепя независимостта, интегритета и безпристрастността на МНС в отговорната му мисия да разследва най-тежките престъпления по международното право"