Т рети ден продължава гладната стачка на миньорите в рудника Оброчище край Добрич.
Под земята остават 23-мата работници, които са там от 3 април, а техни колеги протестират в двора на комплекса.
Днес държавата внесе иск срещу концесионера на мината заради близо 300 000 лева задължения.
Исканията на миньорите са изплащане на ваучерите им за храна за месец февруари и подписване на Колективен трудов договор с работодателя "Евроманган" ЕАД.
През по-голямата част от март работниците в рудника протестираха заради неизплатени заплати, в някои случаи датиращи до август миналата година. Накрая те се споразумяха с "Евроманган" за колективния договор, който включва увеличение на заплатите на всички служители със 158 лева от 1 април и безплатен транспорт до работа.
Пак срутване и ранени миньори в Ораново
Ще чуе ли някой възгласите от долната земя в Бобов дол?
В резултат на демонстрациите през март обаче, търговското дружество спряло да плаща за квартирите на работници от провинцията. В първите дни на април тока бил спрян в жилищата на част от тези миньори. Не били платени в уговорения срок до 30 март и възнаграждения и ваучери за храна за февруари.
"Ще прекратим стачката единствено, ако възстановят момчетата по квартирите и при подписване на КТД. Не може всеки месец да правим протести, да събираме медии, да сме като мечки на панаир, да си търсим смешните заплати със стачки. Уморихме се вече", заяви вчера представителят на протестиращите Ивайло Тодоров, цитиран от Дарик.
Преди договореното увеличение от този месец, повечето миньори получават 460 лева месечно за подземен труд. Най-високото основно възнаграждение е 610 лева. По закон минималната заплата за тази професия е 644 лева.Неизплатените ваучери са на стойност 250 лева на месец.
От вчера миньорите са в контакт с изпълнителния директор Дейвид Уелингс. Миналият месец Уелингс заяви, че протестът в мината може да има "различни цели" от исканията на работниците, заради предизборната ситуация. Парламентарният вот беше на 26 март. Настоящият протест запона на 3 април.
Работниците са възмутени от бездействието на държавата.
"Това е жива подигравка. Вярно, че останахме само лош материал в България, но господа управниците ни направиха такива като позволиха робовладелци като нашите работодатели да се подиграват и с нас, и с държавата", заяви Тодоров.
Днес обаче Министерството на енергетиката внесе иск в съда срещу дружеството заради пропуснати концесионни плащания. Дължимата сума е 298 410 лева. Действия на прокуратурата потърси и Инспекцията по труда, чийто проверки в мината са били възпрепятствани от управителите.
Единствената загрижена за тях е омбудсманът Мая Манолова, смятат работниците. Днес тя трябва да посети стачкуващите. Манолова, заедно с представители на Министерството на енергетиката и Главната инспекция по труда, участва и в успешните преговори миналия месец.
"Притеснително е какво правят институциите. Те не защитават работещия човек. Заплатите на хората бяха забавени отново, въпреки сключеното споразумение" , заяви омбудсманът в ефира на NOVA тази сутрин.
Миналият месец стана ясно, че от 2008г. "Евроманган" ЕАД то нито веднъж не е отчело печалба, а има загуби за 28 милиона лева.
Според работниците, дружеството, което е собственост на офшорна компания в Кипър, се води към умишлен фалит.
"Евроманган" има 25-годишен концесионен договор за северния рудник в Оброчище, който е в сила от 1999 година. Мината е част от най-голямото находище на манган в Европа.
Между 30 и 90 милиона неизплатени заплати в България годишно
Между 30 и 90 милиона лева всяка година е общата сума на неизплатените заплати в България. Това стана ясно от данни на Инспекцията по труда, оповестени миналата седмица.
Според КНСБ тази сума е много по-голяма, защото информацията се събира само при проверки, гладни стачки и други протести.
Масови стачки за неизплатени пари
В последните месеци имаше няколко по-мащабни работнически стачки заради забавени заплати.
В началото на февруари шивашки от дупнишко предприятие излязоха на улицата. Италианският собственик на цеха дължеше 260 000 лева на 146 от своите работнички.
През този месец по-мащабни бяха протестите на над 200 служители на западащата верига супермаркети "Пикадили". Заради неизплатени възнаграждения негодуваха и работници на четвъртия мобилен оператор в България - "Макс Телеком".
Подземната стачка в Оброчище многократно се повтори в друго миньорско селище - Бобов дол. През октомври миналата година там отново протестираха за неизплатени заплати от страна на фирмата-концесионер, считана за близка до бизнесмена Христо Ковачки.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!