Няколко хиляди души се събраха днес на протестно шествие на миньори, енергетици и железничари.
То тръгна от Народното събрание, премина покрай президентството и Министерски съвет и стигна до сградата на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР).
По данни на вицепрезидента на КНСБ Валентин Никифоров в шествието са взели участие над 3500 протестиращи.
Протестиращите са миньори от "Горубсо", "Каолин", "Асарел", "Марица изток", "Бобов дол", "Чукурово", "Ураново" и други мини в страната.
В митинга участваха и представители на федерациите на енергетиците към двата синдиката, както и на синдиката на железничарите към КНСБ.
Протестиращите излязоха с декларация под мотото "Да защитим работните места" с общо девет искания, свързани със запазване на работните им места.
Сред деветте искания от декларацията са потребителите на електроенергия да плащат само цената, отразяваща разходите за нейното производство, пренос и разпределение.
Протестиращите искат в максимална степен да се ограничи прякото включване в цената на крайния потребител на добавки за "зелена" и "кафява" (за стимулиране на когенерацията) енергия, като разликата се компенсира по механизми, определени от държавата.
Настояват още да се създаде национален държавен фонд "Зелена енергия", чиято основна роля е да намали дела на зелената добавка в цената на тока за потребителя. Този фонд трябва да изкупува "зелената" енергия, произвеждана в страната, да се финансира от приходите от продажба на квотите въглероден диоксид, а друга част от приходите да постъпва от търговията със "зелена" енергия.
С тези приходи фондът ще може да продава "зелена" енергия на НЕК на намалени цени, което ще допринесе за намаляване на крайната цена на тока, се посочва в декларацията.
Протестиращите искат още да се намали таксата за пренос и за износ на електроенергия от сегашните 17,52 евро на мегаватчас до ниво, гарантиращо конкурентоспособност, като държавата намери механизъм за компенсация на НЕК.
Според тях преди утвърждаване на цените, ДКЕВР трябва да извършва задължителен ежегоден одит на енергийните дружества, членовете на комисията трябва да се избират от парламента и трбява да се създаде обществен контролен орган (също избиран от парламента), който да има право временно да отлага решения на ДКЕВР, в случай че има съмнения в тяхната обоснованост и целесъобразност.
Миньорите смятат, че ДКЕВР трябва да задължи ЕРП да преразгледат и да приведат в съответствие дадената им лицензия, както и политиката си на възлагане на голяма част от дейностите си на външни фирми.
Министърът на икономиката, енергетиката и туризма в оставка Делян Добрев увери протестиращите, че няма промяна в квотата и ТЕЦ-овете ще продължат да работят
"Можете да не се притеснявате, имате си работните места", каза Добрев и допълни, че се търсят възможности да се увеличи квотата, така че да се изнася не само на българския пазар.
Неговото изказване пред протестиращите няколко пъти бе прекъсвано от мощни освирквания
Министърът в оставка каза още, че винаги се е отнасял с уважение към труда на миньорите, след като протестиращите поискаха извинение от него и го освиркаха. Добрев отрече да е казвал, че 500 работни места на миньори нямат значение за него.
Протестното шествие се върна пред сградата на ДКЕВР, за да поиска писмено решението й, че няма да се закриват ТЕЦ-ове и ще бъдат запазени работните места, след като министър Добрев увери, че такова решение има и то е на интернет страницата на регулатора.
Протестът бе организиран от федерациите на миньорите към двата синдиката - КНСБ и КТ "Подкрепа"
Те скандираха "Искаме парите си", "Много сме, силни сме", "Искаме правата си", "Да не отнемат хляба на децата ни", "Мафия, боклуци", "Не закривайте работните места във въгледобива, енергетиката и БДЖ. Не ви вярваме".
Сред издигнатите лозунги бяха "Търпението се изчерпа", "Искаме хляб и работа", а в началото на шествието носят кръст с надпис "Въгледобив".
Протестиращите оставиха въглища пред сградата на ДКЕВР
с обяснението, че комисарите от регулатора едва ли са виждали подобно нещо, когато "мафиотски" са повишили цената на тока на 1 юли 2012 г. с 13%.
Напрежението сред миньорите бе провокирано от изказване на министър Делян Добрев
В петък министърът на икономиката и енергетиката в оставка Делян Добрев заяви, че за да падне цената на тока, трябва да бъдат изключени от формирането на миксовата цена на електричеството, т.нар. "енергиен микс" топлоцентралите, които произвеждат скъп ток.
По думите на Добрев трябва да бъде намалена квотата на ТЕЦ "Марица Изток-2" и да бъдат изключени мини Бобовдол и Брикел.
Протестите бяха обявени въпреки съобщението на енергийния регулатор ДКЕВР от вчера, че намаляването на цената няма да е свързано с промени в енергийния микс
Сред факторите на напрежение бе и новината, че в неделя заради малкия износ и пониженото потребление Електроенергийният системен оператор (ЕСО) разпореди спиране на блокове 3, 4 и 5 в ТЕЦ "Марица Изток-2", блок 2 в ТЕЦ "Марица Изток-1" и два от общо 4 блока в ТЕЦ "Марица Изток-3".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!