Д ецата в неравностойно положение от SOS селището край село Дрен ще бъдат преместени след края на учебната година в апартаменти в Перник и София, обявиха от ръководството на „SOS Детски селища България“.
От неправителствената организация обаче не уточняват намеренията си относно ползването на обекта след извеждането на децата, което пък обедини политическите сили в община Радомир за запазването на селището.
Общинските съветници не са съгласни децата да бъдат изведени от Дрен
и са категорични, че преместването на SOS-възпитаниците няма да доведе до по-добри възможности за тяхното личностно развитие.
Съветниците подозират апетити относно комфортната база в Дрен, която по думите на председателя на Общинския съвет Красимир Борисов е в удобна близост със София, Банско, Рила планина, спа курорти и т.н. Те са категорични, че няма да стават съучастници в превръщането на детското селище в хотел, затворен комплекс или друго, различно от настоящото му предназначение.
SOS селището в село Дрен разполага с 13 фамилни къщи, административна сграда, централа за парно отопление, собствен водоизточник, пречиствателна станция, многофункционална зала, асфалтирана спортна площадка и други. Теренът от 28 дка е държавна и общинска земя, сградите са собственост на „SOS Детски селища България“ .
„При откриването поставихме паметна записка в една капсула и я циментирахме за идните поколения. Искахме и се надявахме,че това ще бъде едно селище в интерес на бъдещето и на българските деца. Не сме очаквали, че ще дойде време, в което тази прекрасна база ще се превърне в нещо по-различно от това, за което е създадена“, разказа още Борисов, цитиран от БТА.
Според националния изпълнителен директор на „SOS Детски селища България“ Пламен Стоянов
планираното извеждане на децата от базата в Дрен е в унисон с държавната политика.
„Говори се за интегриране по-близо до нормалната среда, за извеждане от малките населени места, където няма възможност за социализация“, мотивира намеренията на неправителствената организация Стоянов.
По думите му действията на сдружението са съгласувани с Държавната агенция за закрила на детето.
„Най-важен за нас е въпросът за бъдещето на децата“, коментира Веселин Комитов, зам.-председател на Управителния съвет на „SOS Детски селища България“.
Според него въпросът за съдбата на терена и сградния фонд е само функция.
„Управление и разпореждане означава, че съвместно съсобствениците – община Радомир, държавата и „SOS Детски селища България“, с активното участие на „SOS Киндердорф Интернационал“ и с „SOS Детски селища Германия“ и „SOS Детски селища Дания“ трябва да търсят най-доброто решение. Какво е то към настоящия момент не можем да кажем“, призна Комитов.
По думите му дружествата в Германия и Дания са структурите, финансиращи изграждането на селището и евентуалното преместване на децата. Неправителственото сдружение планира да закупи или наеме 4 апартамента в Перник и 8 в София. От организацията се надяват да бъде постигната договореност със Столична община да предостави под наем апартаменти от фонда си на децата от Дрен.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!