Днес отбелязваме истинското начало на края на ерата "Борисов" в българската политика и колкото по-бързо дойде краят на тази ера, толкова по-добре за българската демокрация. заяви председателят на ДПС Лютви Местан.
Той коментира резултатите от референдума като "първата голяма загуба на Бойко Борисов, която няма да е последната".
"Предстои му най-тежката загуба - на парламентарните избори. Трябва да свиква, защото това са неумолимите закономерности на демократичния процес. Никой не е вечно на власт, нито се ражда с власт, нито си отива с властта", каза наследникът на Ахмед Доган на поста шеф на ДПС.
Според Местан Борисов е допуснал много голяма тактическа грешка. Ако бил останал на "онази неопределена позиция" може би сега нямаше да даде основание за много верни за съжаление политически изводи. "В този смисъл смятам, че България вече не е същата", добави Местан.
Председателят на ДПС и тази вечер подчерта, че е оздравително за демокрацията периодично да се реализират форми на пряка демокрация, но не трябва да се преиграва с този инструмент и да се стигне до неговото девалвиране. "Не би било целесъобразно след 40 години суша да ни завали порой от референдуми", смята той.
"Представителната демокрация има своите отдушници, един конкретен управленски субект или коалиция взимат решение и ако сгрешат носят пряка политическа отговорност, дори понякога и наказателна отговорност. Затова резервите ни не са против референдумите, а против използването им за параван, зад който да се скрие отговорността на представителните власти", обясни позицията на ръководството на ДПС председателят.
Той е убеден, че референдумът ще бъде тържество на демокрацията, ако темите са подбрани прецизно и коректно. "Второто условие референдумът да е тържество на демокрацията е да се осигури достатъчна информираност чрез позитивна разяснителна кампания. Представителните власти трябва да заявят готовност, че ще се съобразят с резултатите от коректно проведения референдум", каза още Местан.
Председателят на ДПС коментира избирателната активност в област Кърджали. "Вярно е, че в списъците в Кърджали има над 250 000 български граждани при налични може би към 150 000, така че има основание този резултат да бъде умножен поне по две, за да се види реалната активност на гласоподавателите на ДПС.
Но никой няма право да заличава дори едно име от тези над 250 000, които четем в избирателните списъци. Това са имена на пълноправни български граждани, които са били принудени по политически или икономически причини да напуснат страната, но не са загубили граждански права, най-важното от които е избирателното право", каза Местан.
Според него участието на гласоподавателите на ДПС било съотносимо към средните стойности на активността в страната като цяло.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!