Държавата не се погрижи добре за нас, твърдят част от медиците, които прекараха почти девет години в затвор в Либия, на втората годишнина от освобождаването им.
Медиците бяха поканени от френския посланик Етиен дьо Понсен на тържествен обяд в посолството на Франция у нас.
Повечето от тях пазят спомен за болката, но отказват да живеят в миналото.
Чувствам се прекрасно, с най-близките си хора заяви доктор Здравко Георгиев, който прекара над пет години в затворите в Джамахирията.
"С медицина не се занимавам все още по много причини, но си имам един малък собствен бизнес и уплътнявам времето си", сподели Георгиев. Той смята, че отдавна е надмогнал спомена за Либия.
По делата срещу мъчителите на медиците в Либия няма раздвижване, отчете той. "В началото, като се прибрахме, ни привикваха в следствието, разпитваха ни и след това, сигурно като всяка българска работа, всичко това спря. Никой за нищо не ни е информирал, абсолютно нищо не знаем", заяви той.
Докторът отново подчерта, че никой от медиците не е имал намерение да съди България, както се твърдеше в медиите преди време. Той изрази задоволство, че италианският професор Виторио Колици и френският му колега Люк Монтание (откривател на вируса на СПИН) продължават да защитават честта им и да контактуват с тях.
Щастлива, радостна и сред семейството си е и Валя Червеняшка. На шестия месец от завръщането си тя отново започнала работа в детското отделение на болницата, в която работила преди да замине.
В момента се готви за конкурс за старши сестри и втора година учи здравен мениджмънт.
"Миналото никога не може да изчезне и избледнее, друг е въпросът, че аз си налагам да не мисля за него", казва тя.
Според нея и съвместната фондация, която медиците създадоха, не работи добре. "Разочарованието си остава, държавата не се е погрижила за нас", каза сестрата. Остава вярно твърдението, че Франция се сеща за тях повече отколкото България, смята Червеняшка.
Снежана Димитрова е студентка във втори курс на медицинския университет, заедно със дъщеря си. Тя взема изпитите с отлични оценки и твърди, че житейският опит е от изключителна полза в учението защото е "в час".
Доктор Ашраф е в Холандия и с него комуникират през интернет.
Валентина Сирополу отново работи в болница "Хигия" в Пазарджик, където са всички нейни колеги от миналото. Тя е доволна от микроклимата там.
Кристияна Вълчева, съпруга на д-р Георгиев, в момента е в Каварна, където е намерила работа за сезона, разказа Георгиев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!