С тотици специалисти по здравни грижи излизоха на протест за достойни заплати на връх Международния ден на сестринството – 12 май. Протестът започна в 11 ч., на площад „Независимост“ в София.
В него се включиха специалисти по здравни грижи от цялата страна – медицински сестри, акушерки, фелдшери, медицински и рентгенови лаборанти, рехабилитатори. Подкрепа са заявили съсловни и пациентски организации.
Вдигат заплатите на лекари и медсестри
Основните проблеми пред съсловието са недостигът на кадри, липсата на работещи млади специалисти в здравната система, ниските възнаграждения
и липсата на диференцирано заплащане, недостатъчните възможности за продължаващо обучение и кариерно развитие и др.
В момента у нас работят около 25 000 медицински сестри, а на системата са нужни още 30 000. Акушерките наброяват 4000, а са необходими още толкова. Средната възраст на медицинските сестри е 53 г., а на акушерките 51 г.
Организатор е Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи с подкрепата на Федерацията на синдикатите в здравеопазването – КНСБ и Конфедерацията на независимите синдикати в България.
„Тук сме, защото трудът ни не е оценен. За отговорността, която носим и тежкия труд, който полагаме, ние получаваме мизерни заплати.
Това и самото общество може би ни понижават самочувствието. Непрекъснато се говори само за лекари, а сестрите вършат много работа в отделенията, в детските ясли и градини – навсякъде“, каза протестираща.
Друга от протестиращите медицински сестри каза, че иска само да им „оценят труда правилно“: „Ние се грижим за пациентите. Някой трябва да присъства на работното ни място да види как ги обгрижваме“. A според друга: „Доста сме пренебрегнати като съсловие от гледна точка на основни заплати, на труд, изобщо не достигат сестри в отделенията. Почти всички медицински сестри работим на две места, за да можем да оцеляваме“.
Един от основателите на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи проф. Станка Маркова заяви, цитирана от DarikNews.bg:
„Искаме да ни чуе комисията по здравеопазване в парламента и да направи закони,
които правят задължителна определена стартова заплата за специалистите по здравни грижи. Например две минимални заплати стартова заплата, за хора, които учат четири години – само две години по-малко от лекаря. Да не говорим за магистри и т.н. Миналата година се договориха 740 лева стартова заплата, обаче частните болници не искат и нямат синдикати в техните болници, а в общинските казват, че няма пари“.
„Работим при критично ниско заплащане, липсват специалисти по здравни грижи, липсва и елементарно уважение към нашите професии”, казват медицинските сестри, цитирани от NOVA.
Средната заплата е между 600 и 700 лв.
Студентите, които завършват, отиват в чужбина, за да работят за по-добро заплащане. Ето защо медицинските сестри се определят като „изчезващ вид“.
Валентина Атанасова е старша сестра в Спешното отделение на Националната кардиологична болница. Откакто се е дипломирала, друго работно място не познава. Да спасяваш животи се превръща в лукс, обяснява Валентина, който все по-малко медицински сестри могат да си позволят.
И докато колегите им в Европа получавали между 1800 и 2000 евро минимална заплата, финансирането на спешните отделения у нас намалявало все повече.
Още по темата вижте във видеото горе.
Министър-председателят Бойко Борисов коментира протеста на специалистите по здравни грижи пред журналисти след Регионалната политическа академия на ГЕРБ - Стара Загора с думите:
„Близо 5 млрд. лв. отделя държавата за здравеопазване и не може всеки да ни протестира под прозорците, така ще счупим държавата накрая“.
„Ние нямаме отношение към медицинските сестри. Ние даваме пари на Здравната каса и като бюджет на здравното министерство и то съответно на болниците. За първи път от много време се вдигнаха лимитите, така че шефовете на болниците трябва да си ги отрегулират и да направят така, че да е справедливо. Близо 5 милиарда лева отделя държавата за здравеопазване. Разбирам ги, но не може всеки, който иска пари, да дойде под прозорците ни и на другия ден… Не е правилно така, ще счупим държавата накрая. Болниците получават огромни пари от Министерството на здравеопазването и по клинични пътеки от Здравната каса“, обясни той.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!