Медици от центровете за спешна медицинска помощ в Русе и в Шумен започнаха символичен протест в подкрепа на колегите си от София, които бяха нападнати преди дни по време на дежурство.
"Смятаме, че са необходими законодателни промени, които да инкриминират насилието над лекарите в центровете за спешна медицинска помощ в страната и те да се чувстват сигурни и защитен от закона при изпълнение на служебните си задължения", каза директорът на спешния център в Шумен д-р Илиян Илиев.
Той посочи, че символичните протестни действия ще продължат няколко дни. Работещите в Центъра ще носят ленти с надпис "Не на насилието". Същият надпис ще бъде поставен и на линейките на центъра.
Ако до 15 юни 42-то Народно събрание не гласува с приоритет измененията в Наказателния кодекс, които осигуряват защита на медиците при изпълнение на служебните им задължения, Български лекарски съюз ще организира национален протест със спиране на работа във всички нива на медицинската дейност, заявиха от Българския лекарски съюз в становище, разпространено днес.
"Многократно ни бяха давани обещания, които не бяха изпълнявани, и ние призоваваме всички работещи в системата на Спешна медицинска помощ да започнат от днес символични протестни действия чрез носене на книжни лентички с надпис "Ние протестираме, Не на насилието", каза във Варна председателят на Националната асоциация на работещите в Спешната помощ д-р Десислава Кателиева.
Тя съобщи, че ръководството на Националната асоциация на работещите в Спешна медицинска помощ ще внесе днес в парламента и в Министерството на здравеопазването искане за незабавно инкриминиране на посегателствата спрямо медици и инсталиране на паник бутони във всички автомобили на Спешна помощ и във всички спешни кабинети в 187-те филиала в страната.
Д-р Кателиева обясни, че протестът е в подкрепа на всички техни бити и поругавани колеги и е проява на недоволство на медиците, че доста обещания са били дадени, но не са били реализирани.
Обидени и наранени сме, но продължаваме да работим в името на хората, които разчитат и вярват в нас, каза д-р Кателиева. Тя разказа, че през януари шестима нейни колеги наведнъж са напуснали Спешна помощ и донякъде това е било продиктувано от заплаха с пистолет на лекар по време на дежурство.
Когато ни посрещат с агресия и недоверие няма как да бъдем достатъчно ефективни в работата си и това ни пречи, категорична бе тя.
"Като лекар смятам, че не всичките пациенти са недоволни от нас, болшинството разчитат на нас и вярват на способностите и уменията ни", каза д-р Кателиева.
Тя обърна внимание и на друг пролем - фалшивите сигнали към Спешната помощ не са секнали и след започването на работа на тел. 112.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!