91% от българите смятат, че трябват реформи в здравеопазването, 85% - в пенсионната система, а 82% са на мнение, че трябва да се реформира образованието.
Това показва национално представително проучване на МБМД, направено между 23 и 26 април сред 1212 души, което беше представено в Пресклуба на БТА.
76% от българите са неудовлетворени от здравеопазването у нас,
като 37% от тях декларират крайна неудовлетвореност. За 23% от анкетираните здравеопазването е на задоволително ниво.
Според анкетираните за качествено здравеопазване трябва да се осигури по-добро обслужване - 20%, да се въведе безплатно здравеопазване - 12%, и да се премахне корупцията - 6%.
Проучването показва, че 60% не са спокойни, че болничното заведение в техния град може да реши здравните им проблеми.
36% се чувстват уверени в качеството на болницата, която се намира в тяхното населено място.
Най-честата причина да не може да се разчита на болницата е липсата на по-добри специалисти, според 35% от анкетираните, на второ място, за 26%, липсва по-добра апаратура, а 12% заявяват, че липсва по-добро отношение.
На 19% им се е налагало често да пътуват до съседен град, за да получат нужната лекарска помощ, 33% рядко са били принудени да го правят, а 48% - никога.
63% от българите не са доволни от образованието,
докато на обратното мнение са 33%. За по-добро образование българите смятат, че трябва да има затягане на дисциплината - 14%, подобряване на качеството на учебниците - 9% и повишаване на квалификацията на учителите - 8%.
71% одобряват идеята за целодневно обучение на децата в училище, като 41% категорично са "за".
Предложението да се намали учебният материал за сметка на затвърждаване на знанията среща подкрепата на 85%, а за затягане на дисциплината и въвеждане на оценки за поведение - на 91%.
Също 91% е одобрението за това да се въведе само по един учебник за всеки предмет.
По-разколебани са анкетираните в мненията си дали да се въведе задължителен подготвителен клас от петгодишна възраст на децата. 45% са "за", докато 50% не харесват това предложение.
79% от българите заявяват, че са неудовлетворени от пенсионната система
срещу 17%, които са удовлетворени. Според участниците в проучването системата за пенсионно осигуряване се нуждае от увеличаване на пенсиите - според 26%.
В областта на пенсионната реформа категорична подкрепа от 86% среща предложението за по-строг контрол върху комисиите на ТЕЛК.
74% смятят, че фирмите трябва да плащат 20% вместо 10% глоба за забавяне на плащането на данъци и осигуровки. Същият процент хора не одобряват идеята за повишаване на възрастта за пенсиониране.
9% смятат, че не трябва да се повишава възрастта за пенсиониране, а 6% - че тя трябва дори да се намали.
По равно са мненията "за" и "против" предложението за малка пенсия, но ранно пенсиониране и висока пенсия, но по-късно пенсиониране.
Според 89% от анкетираните са необходими реформи в държавната администрация.
67% не са доволни от работата на държавната администрация,
като най-крайни в оценката си са 29% от тях. Доволни от работата на администрацията са 30% от българите.
Според 26% от хората е необходимо съкращаване на част от персонала в държавната администрация.
14% определят като ключово намаляване на корупцията, а 7% смятат, че администрацията има голяма нужда от по-компетентни служители.
Безработицата и ниските доходи са най-големите проблеми в страната
За 33% от участниците в изследването най-притеснителна е безработицата, а за 23% - ниските доходи. Корупцията е основен проблем за 12%, а лошото управление на страната - за 11%.
Мирослава Радева коментира, че в края на управлението на кабинета "Станишев" делът на тези, които са виждали като голям проблем лошо управление, е бил 30%.
Високите цени и инфлацията са главното притеснение на 7% от анкетираните, престъпността - на 5%, а 3% са притеснени от липса на законност и справедливост.
17% от участниците в проучването са оптимисти за положението на страната в предстоящите месеци и очакват то да се подобрява.
35% прогнозират влошаване, а според 45% от анкетираните ситуацията ще остане същата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!