Н аучна конференция, посветена на папите българофили Йоан XXIII и Йоан Павел Втори се състоя в БАН.
Първият е известен у нас като "Българският папа", а вторият е познат в света като "Папата славянин". Вчера те бяха канонизирани за светци от Римокатолическата църква.
Конференцията "България и Ватикана. Срещи на кръстопътя на народите и времето ХIХ - XXI век" е под патронажа на вицепрезидента Маргарита Попова и е организирана в рамките на отбелязването на 145-та годишнина на БАН и 50- та годишнина от създаването на Института за балканистика.
Вицепрезидентът Маргарита Попова отбеляза връзките на България със Светия престол в Рим и с католицизма, започнали през 9 в. През годините те имат различна форма и интензитет, но винаги са с голямо значение за политическото и културното развитие на страната ни, посочи Попова. Вицепрезидентът каза, че в последните години българските учени са направили много за обективното и научното осветяване на взаимоотношенията на България и българите със Светия престол и католическата църква като "справедлива компенсация за това, че в периода на атеистичния тоталитаризъм тази тема беше игнорирана".
Днес никой не е в състояние да скрие от българската наука и от българското общество приноса на католическата църква в просветния и културния живот на България, допълни Попова. Сред примерите за това тя посочи колежите, изградени у нас от католическите ордени, които са принос в здравно-медицинската дейност, социалното подпомагане, музикалната култура, спорта.
Вицепрезидентът отбеляза и многостранната благотворителната дейност в подкрепа на социалните грижи за бедните, за оборудването на болници у нас с най-модерна и скъпоструваща апаратура.
Вицепрезидентът изтъкна ролята на двамата папи - Йоан XXIII и Йоан Павел Втори и връзките им с българския народ. Попова посочи разбирането на папа Йоан Павел Втори за историческата роля на българския народ, провъзгласявайки Кирил и Методий за небесни съпокровители на Европа, както и за значението на средновековната българска държава за обогатяването и разпространяването на делото им.
Папа Йоан Павел Втори бе не само предвестник на големите промени в Източна Европа и символ на стремежа на народите към демократично управление, политически права и социална справедливост, но и оказа решително въздействие върху този процес, посочи още Попова.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!