Около 20 души се събраха по обед пред Народното събрание на протест, с който искат наказание за делегатите от конференцията на ДПС, които нанесоха побой на Октай Енимехмедов, нападнал с газов пистолет Ахмед Доган.
Извършени бяха две престъпления, за едното има задържан човек, който очаква цялата строгост на закона, за другото - нито има посочени обвинения, нито има някой, който да потърси обяснение за случилото се, това каза Тони Господинов, един от организаторите на протеста.
Той съобщи, че са събрани над 10 хил. подписа, които в понеделник, ще бъдат внесени при главния прокурор.
Настояването е прокуратурата да се самосезира и да повдигне обвинение на делегатите, пребили Октай Енимехмедов. В София протестиращите носят плакати със снимки от побоя.
Около 20 души се събраха и пред Съдебната палата в Пловдив на протест със същото искане.
Ние сме срещу демонстрацията на саморазправа, тъй като това е израз на беззаконие, каза Цветана Дрангова. Имената на биячите ги има в интернет, а правосъдната система се помайва, каза жена, излязла да позицията си.
Пловдив не е пряко ангажиран с този случай, но хората трябва да се замислят какво лице има България пред света, след като се случват подобни неща, каза пред журналисти Пепа Богоева. Според нея напоследък се обръща повече внимание на жестокостта, проявена над животните, но за проявата й сред хората не се мисли.
Това дуло бе опряно срещу хора като Сотир Цацаров, Бойко Борисов и Цецка Цачева и е израз на тяхното безсилие, смята Яне Кишков.
По време на протеста в Пловдив нямаше лозунги и скандирания, а само мълчаливо присъствие пред Съдебната палата.
Протестът в Бургас събра около трийсетина души пред Съдебна плата. Събралите се също протестираха мълчаливо. Те коментираха, че не оправдават постъпката на Енимехмедов и са на мнение, че той трябва да понесе отговорност за своята постъпка, но неговите биячи също трябва да получат възмездие.
Групата във "Фейсбук" "Съд за участниците в боя над Октай Енимехмедов", организирала днешните протести, има над 15 хил. харесвания.
"Ние смятаме, че законът трябва да се прилага еднакво спрямо всички и всички трябва да са равни пред него – противното е двоен аршин, недопустим в правова държава.
Всички български граждани видяха, че Енимехмедов беше повален и обезвреден, не оказа съпротива. Въпреки това беше бит с ритници и юмруци в главата и по цялото тяло от хулиганстващи лица, които са могли по този начин дори да го умъртвят", пишат в публикуваното писмо от инициативния комитет.
"Искаме отново да подчертаем, че ние не оправдаваме действията на Октай Енимехмедов, а осъждаме тези на делегатите, които го пребиха", заявяват още организаторите на протеста.
Фенове на Октай Енимехмедов в Кърджали също обявиха 2 февруари за ден на протест в подкрепа на нападателя на Ахмед Доган. В Кърджали дори се говореше, че местната младежка организация на ДПС стяга контра-митинг по същото време и в пряко съседство с другата група. "Категорично нямаме такова намерение, това може да предизвика напрежение, от което губим всички. Освен това има и препоръка от централното ръководство да не се поддаваме на провокации", заяви младежкият лидер Кадир Мустафов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!