В ъ ългария 25 на 100 хил. души годишно умират от усложнения от грип, като 90 на сто от всички смъртни случаи са при хора на възраст над 65 години.
Това заяви проф. Мира Кожухарова, национален консултант по епидемиология по време на "Национален форум за грип 2012" с домакин Комисията по здравеопазване в Народното събрание.
Грипът протича тежко и при малките деца на възраст до 2 години, а пневмониите водят до смъртни случаи предимно при възрастните.
За съжаление,
в България се имунизират срещу грип по-малко от трима на сто души.
Най-голям имунизирани лица срещу грип е имало през 2009/2010 г., след което има спад, добави проф. Кожухарова.
Особено тежко грипът протича при хора с хронични заболявания - белодробни, диабет, сърдечно-съдови, имунодефицитни състояния. Той води до обострянето на заболяването и от там до преждевременна смърт. С постепенното застаряване на населението смъртността от грип започва да нараства.
Сезонните грипни епидемии причиняват и големи загуби за икономиката следствие на отсъствията от работа и намаляване на производството. Грипните епидемии се повтарят ежегодно, засягат всички възрастови групи.
Данните, представени от националния епидемиолог сочат, че след 2001 г. у нас рязко нараства заболеваемостта от пневмонии, значителна част от случаите са свързани с грипа. В периода 1995 - 2011 г. следствие на пневмония са хоспитализирани над 758 хил. души, а 33 368 са починали от пневмонии.
През миналата година от пневмония са се лекували над 518 хил. души,
като годишните разходи за лечение на болестта са повече от 40 млн. лв.
Най-добрата профилактика срещу грипа са създадените високоефективни ваксини, посочи епидемиологът. Имунизацията при грип у нас се регулира от наредба, като ваксината срещу грип е препоръчителна.
В по-голяма част от страните от ЕС противогрипните ваксини са безплатни за всички хора в напреднала възраст, в други европейски страни са безплатни за определени групи от населението. Цялата стойност на ваксината се заплаща от пациентите в България, Австрия, Норвегия и Естония, каза Мира Кожухарова.
По данни на СЗО всяка година по света се разболяват между 3 и 5 млн. души, а в Европа умират около 200 000 от усложнения, каза председателят на парламентарната здравна комисия Даниела Дариткова.
Здравният министър Десислава Атанасова заяви, че в България всяка грипна вълна засяга между 250 и 300 хиляди души, но само 4-5 на сто от тях обръщат сериозно внимание на тази опасност за здравето си.
Трябва да отделим по-голямо внимание на ваксинопрофилактиката и то при най-рисковите групи - деца, възрастни и хронично болни, подчерта министър Атанасова. Предстои огромна работа, за да бъде променена обществената нагласа в полза на редовната ваксинация.
На форума беше представен проект на Национална програма за повишаване на ваксиналния обхват на населението срещу сезонния грип. Тя трябва да обхване 45% от населението за петгодишен период.
Малко българи се ваксинират срещу грип
Всяка зима у нас боледуват 250-300 хиляди души, а общо в ЕС от грип преждевременно умират средно 40 000
4 октомври 2012, 17:56
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!