Д етски храни и напитки се продават у нас на по-висока цена и с по-некачествени съставки от еквивалентите им в Западна Европа.
В някои случаи разликите са фрапиращи. Такъв пример е детски сок, продаван в България и Германия, който у нас е 147% по-скъп.
За първи път: откриха фипронил в български яйца
Такива данни изнесе омбудсманът Мая Манолова, която организирала проучването на продуктите. В него са участвали български майки, живеещи в страната и чужбина.
Изводите от проверката потвърждават тези на проучването на Българската агенция по безопасност на храните в края на юни. Тогава бе установено, че много продукти с еднакъв етикет у нас се продават с по-некачествено съдържание и на по-висока цена.
"Двойният стандарт в качеството на храните от Европейския съюз е не само дискриминация, а и обида за българските граждани и подкопава идеята на ЕС",
каза Манолова.
Сегашната проверка обхваща детски шоколади, плодови и газирани напитки.
"Ние направихме собствено проучване с помощта на
български майки, които живеят в Берлин и във Виена, а и такива в София,
като сравнихме някои детски продукти - бебешки пюрета, бебешки сокове”, заяви омбудсманът.
Оказало се, че съставките на някои от тези продукти са „по-лоши” във вариантите им, предлагани в София.
„Някои десерти са с по-малко мляко, по-малко шоколад, с повече рапично олио, а в същото време цената на тези продукти е значително по-висока в София”, разкри Манолова.
Фрапантен е примера със сока, който има напълно еднакво съдържание в Берлин и София, но у нас е 147% по-скъп. Детско пюре пък е с по-високо съдържание на рапично олио на българските щандове и едновременно с това е 26% по-скъпо. Шоколадов десерт пък има по-малко мляко и шоколад, но цената му е над 90% по-висока от тази в Берлин.
Манолова настоява, че
въпросът трябва да се реши с промени в европейското законодателство.
Резултатите бяха изнесени на дискусия относно разликите в качеството на храните в Западна и Източна Европа, която завърши с подписване на декларация до ЕС с искане на единни стандарти.
Двойният стандарт при храните трябва да бъде отстранен с регламент, в който ясно да се каже, че на общия европейски пазар съставките на един и същи продукт трябва да бъдат единни, заяви и земеделският министър Румен Порожанов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!