Металната оградата на плажа в Кранево, която предизвика множество дискусии в средата на април, бе разрушена, за да бъде построена нова. Този път обаче законно, съобщи Нова ТВ.
Заради медийния шум, бяха направени проверки, които установиха редица нарушения. Едно от тях бе, че за 8 метра от оградата няма разрешително за строеж. Така собственикът събори частта, попадаща извън регулацията.
Сега я изгражда отново, но вече с изрядни строителни книжа.
„Оградата е абсолютно законна и с всички необходими документи. От вторник тази седмица фирмата започна да полага пилони, на които ще бъдат поставени оградните пана“, коментира кметът на Кранево Румен Николов.
Той допълни, че оградата до момента не е пречела на никого и достъпът до плажа не е ограничаван. Той си обяснява назрелият скандал заради предизборното време и опита на някои хора да си направят пиар.
Кой бетонира дюните на Черноморието?
Отговорът на този въпрос още потърси репортерът Николай Василковски в „Темата на Нова“ тази вечер.
„Най-абсурдното, което видях, докато снимахме, беше липсата на ясна позиция от страна на държавата и разбира се едно дълго през годините патово положение. В момента всичко се заплита в страшни съдебни казуси, от които не съм сигурен как ще се измъкнем“, разказа журналистът в предаването „Събуди се“.
„Основният проблем са приетите навремето устройствени планове на много общини в разрез с екозаконодателството или при липса на такова. Става въпрос за наистина много пари“, допълни Василковски.
Битката за Черноморието тепърва ще става все по-ожесточена и по-заплетена.
От едната страна са собствениците на парцели на територии, в които може да се строи, а от другата – държавата и екозаконодателството, което защитава дюните, независимо дали са на държавна или частна земя.
По последни данни на регионалното министерство имотите, в които има дюни, са 140. Собственикът на всеки един от тях може да се окаже в центъра на следващия скандал.
„Голяма част от тях, предвид това, че до 2008 г. няма конкретно законодателство и параметри, предвиждат високо застрояване, по бреговата ивица, близо до бреговата ивица и върху дюни“, коментира министър Лиляна Павлова.
Амбицирани строители, които чакат удобен момент, за да излеят бетона. Така както се случва в къмпинг „Юг“, където две бетонни плочи се появиха на метри от плажа върху дюните.
Колелото на държавната машина се завъртя и след дълго мислене и експертизи се установи, че строежът е върху защитени сиви дюни. Кметът на Царево ще трябва да нареди премахването на плочите, но и това се оказва задача с неизвестни. Остава въпросът кога ще са готови картите с нанесените в тях дюни?
Регионалното министерство увери Нова телевизия, че това трябва да стане в близките две седмици. Екозащитници обаче прогнозират, че картите няма да са готови преди местния вот наесен.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!