Ако Висшият съдебен съвет (ВСС) не се захване здраво с работа, за да бъдат извършени радикални промени в съдебната система, членовете му ще трябва да подадат оставки, заяви министърът нва правосъдието Маргарита Попова пред Нова телевизия снощи.
Министър Поповя призова съветът да направи кадровата си политика прозрачна и обяви, че няма да се задоволи само да ръководи заседанията му.
В съдилищата предстоят близо 130 назначения на шефове на различни нива. "В системата не трябва да има хора с протекции", каза по този повод Попова.
Попова заяви, че трябва всички да си вършат качествено работата, вместо да си играят на обидени. Трябва да работим за промени, които да доведат до това да избираме ръководители в съдебната система, които не се страхуват да правят реформи и да отстояват независимостта на магистратите.
Според министър Попова досега между ВСС и изпълнителната власт не е воден успешен диалог. Липсвала е политическа воля, имало е дефицит в управленската политика и не е имало прозрачност в дейността на съвета.
"На миналото заседание на ВСС поставих въпросите, на следващото ще попитам дали има промяна в позицията на членовете му. Ще ги попитам ще работят ли заедно с изпълнителната власт за радикална реформа или не? Ако се окаже, че са недоволни, аз ще поискам техните оставки", подчерта министърът на правосъдието.
Ще поискам оставката на всеки, който заявява, че е съгласен да работи за реформите, а няколко дни след това говори обратното, категорична бе Попова.
В същото време тя защити убеждението си, че прокуратурата не трябва да се мести в изпълнителната власт.
Законът за Сметната палата трябва да бъде променен и да няма публична институция, която да не бъде одитирана, каза Попова в отговор на въпрос предизвикан от изявление на председателя на Сметната палата, че дружества като НЕК, Енергийния холдинг, Ръководство въздушно движение и други по закон не могат да бъдат проверявани.
В отговор на въпрос за приетия от предишния парламент Закон за амнистия, който не позволява бивши министри да бъдат разследвани, Маргарита Попова заяви, че става дума за различни ценностна система.
"Предишното правителство прие закон за амнистия, но сегашното правителство показва, че това не се вписва в неговите ценности. Сега Конституционния съд също трябва да каже - дали това се вписва в неговите ценности", подчерта Маргарита Попова.
Тя напомни, че именно магистратите първи протестираха срещу този закон. "Този закон носи своята юридическа стойност, но носи и своята морална страна, нека да погледнем и това. Защото промяната в мисленето, промяната в манталитета на хората е нещо много важно за гражданското общество на България", заключи Маргарита Попова.
Маргарита Попова: Във ВСС да се хванат здраво за работа
Ако не започнат радикални промени, членовете на Висшия съдебен съвет ще трябва да подадат оставки, заяви министърът на правосъдието пред Нова телевизия
21 септември 2009, 07:48
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!