С тотици лекари и медицински сестри излязоха по обяд пред болничните заведения в големите градове на предупредителен протест.
Поводът е решение на НЗОК дейностите на болниците за септември, октомври и ноември
да бъдат заплатени само до 80%,
което поставя под въпрос възнагражденията на медицинския персонал.
В София медици излязоха на протест пред различните отделения в Александровска болница. Лекарите обясниха, че неизплащането ще доведе до нарастване на дълговете на болницата с 60% към края на годината.
Работещите в болница „Св. Анна” също протестираха, протести имаше и пред „Пирогов”, АГ-болниците „Майчин дом” и „Шейново”.
Във Варна десетки лекари и медицински сестри се събраха в двора на болница „Св. Анна”, за да протестират по същия повод, съобщи „Фокус”. Протестните действия са предупредителни, поясняват организаторите от КТ „Подкрепа”.
“Има инкасирана сума, която не искат да платят. По лошото е, че искат да въведат лимити. Ами представете си, че
вие сте човекът, който трябва да отиде в болница в деня, в който е свършил лимитът – тогава какво правите?”,
коментира Стойко Атанасов от синдиката.
Лекарите и медицинският персонал в болниците в Пловдив също излязоха на протест, информира „Нова телевизия”. Здравните заведения в града се опасяват, че заради рестрикцията на НЗОК ще затънат в дългове.
„Тези 20% в момента ще натоварят нашите доставчици, доставчици на медикаменти, медицински консумативи, тъй като ние няма да можем да разплатим в пълен обем това, което възлагаме. И на практика, ако тази тенденция се запази до края на годината, ще се натрупа задължение, което е доста сериозно. Приблизително около 5-6 млн. лв”, обясни изпълнителният директор на УМБАЛ „Св.Георги” – Пловдив доц. Карен Джамбазов.
В Перник около 70 медици от най-голямото лечебно заведение в областта - МБАЛ „Рахила Ангелова”, също участваха в половинчасов предупредителен протест, предаде БТА.
Пернишките лекари негодуват и срещу наложените глоби от Здравната каса на лечебното заведение, които тази година са в размер на 67 хил. лв.
Протестиращите медици в цялата страна споделяха, че в тази ситуация единственото решение, което виждат, е емиграция.
Техният протест беше подкрепен не само от синдикатите, но и от много пациенти.
"Лекарският протест е по-скоро зов за помощ
към тези, които в момента решават проблемите на сектора", каза при посещението в Благоевград министърът на здравеопазването Таня Андреева. Според нея това е една предизвестена история. "Още когато през пролетта директорите на болниците подписвахме договори със здравната каса знаехме, че за октомври и ноември подписваме договори с нула", каза Андреева. Според нея днес е направено и невъзможното, за да се осигури на здравните заведения финансиране в размер на 80 процента за дейността им, а през януари тя ще бъде доплатена до 100%. "Не може сега сто на сто, защото не може да се преминава дефицитът от 2%, тъй като след това държавата ще понесе санкции от Европа", обясниАндреева.
Според нея премиерът трябвало много дълго да обяснява защо си е позволил да не спази финансовата дисциплина. "Призовавам моите колеги да бъдат спокойни в това отношение", призова министър Андреева. "Лекарските протести са по повод внушенията, които се правят, че лекарите няма да получат финансиране за дейността, която са извършили", поясни министърът на здравеопазването.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!