Бившият председател на Комисията за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност (КУИППД) - Тодор Коларов, е в конфликт на интереси.
Това става ясно от решение на Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси.
Срещу Тодор Коларов, който подаде оставка от шефския пост в КУИППД през април, има подадени два идентични сигнала за конфликт на интереси, в които са включени два казуса.
Първият от тях е заради това, че Тодор Коларов е работил като хоноруван преподавател във Варненския свободен университет (ВСУ).
Според сигнала той се е намирал в конфликт на интереси, защото синът на ректора на университета Красимир Недялков, който е и заместник-ректор, е бил обвинен за източване на ДДС в особено големи размери, като по случая е имало производство и в комисията, оглавявана от Коларов.
Решението по казуса с ВСУ е, че Коларов никога не е взимал отношение по този случай и следователно не е в конфликт на интереси
Производството в комисията е започнало година, преди той да оглави КУИППД, и е бил наложен запор на имущество за над 800 хил. лв., е обяснено в решението на комисията.
Според решението от 7 юни обаче Коларов е в конфликт на интереси, защото при напускането на поста си е купил служебния си лаптоп и служебния си телефон.
В констатациите на Комисията на конфликт на интереси е описано, че Коларов е платил за компютъра и телефона цени по фактура - т.е. толкова пари, колкото и КУИППД е дала за тях първоначално.
Тодор Коларов прекара на поста директор на КУИППД по малко от година и подаде оставка с мотива, че в Комисията липсва реформаторско мнозинство, както и че липсва политическа подкрепа от Народното събрание и от президента.
Оставката му бе приета гневно от премиера Бойко Борисов.
"Ще подпиша оставката на Коларов. Не мога да приема човек, назначен от мен за председател на комисия и получил политическото ми доверие, да предизвиква постоянни скандали вътре в комисията и да оправдава невъзможността си да организира работата й с институциите, в това число с парламента и с президентството", заяви тогава министър-председателят.
Предишният председател на КУИППД - Стоян Кушлев, също бе клиент на Комисията за конфликт на интереси.
Причината бе, че докато е бил председател на комисията, в нарушение на закона Кушлев е бил председател и на клубния съвет на сдружението "Царски ловен клуб", както и член на управителния съвет на Националната развъдна асоциация по овцевъдство.
Също така според проверката той не е обявил членството си в двете дружества през 2009 г., откогато влезе в сила Законът за конфликт на интереси.
Освен това Стоян Кушлев е назначил на длъжности в комисията роднини на съпругата си.
Казусът стигна до Върховния административен съд (ВАС), който през октомври миналата година обяви, че Кушлев не е в конфликт на интереси.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!