З амразено агнешко месо от Нова Зеландия и Австралия се предлага като свежо по Великден, показа репортаж на NOVA. Някои търговци го предлагат и на завишени празнични цени, с цел по-голяма печалба. Комисията за защита на потребителя обаче призовава да внимаваме и с примамливите оферти покрай почивните дни.
Същевременно българското производство продължава да не конкурентноспособно и скоро може да изчезне от масата ни, предупреждават животновъди.
Между българските обори и щандовете, месото, което е предпочитано за Великден и Гергьовден,
поскъпва близо 3 пъти.
Във фермата килограм живо тегло върви между 4 и 6 лева за килограм в дните преди празника. Така едно агне от 20-25 килограма можем да купим за средно 120-150 лева. В магазина обаче цената на килограм започва от 11-12 и достига до 16-17 лева. Т.е. от фермата до търговската мрежа месото поскъпва близо три пъти.
През последната седмица агнешкият бут се е продавал най-евтино – в Бургас – 11.40 лв./кг, а най-скъпо – в Добрич и Кюстендил - около 15 лв./кг. В търговската мрежа плешката струва от 11.20 лв. в Бургас, до 14.90 лв. за килограм във Варна.
Масови кражби на агнета преди Великден
Започват проверки преди Великденските празници
Хората обаче продължават да купуват - някои само бут, някои и цели агнета за пълнене, казват магазинерите.
Как се формира цената?
Хубавото агнешко най-напред изисква добри грижи за животните в самите ферми - балансирана храна и непрестанен труд покрай тях.
Високата цена в магазина обаче се дължи най-вече на печалбите на крайния търговец и в по-малка степен на работата на прекупвачите. Те обикалят фермите, изкупуват животните и после ги продават на магазините. Това е още един лев отгоре върху цената за килограм живо тегло. Цялата останала надценка отива в самия магазин.
Замразено агнешко от Австралия минава за прясно
Тази пролет пазарът отново ще е залят от замразено агнешко от Нова Зеландия и Австралия. Някои от доставките за големите вериги са направени преди началото на годината, когато вниманието на контролните органи не е изострено.
Замразеното месо не може да се познае по цената, защото повечето търговци го продават за свежо покрай празниците, показа проверка на NOVA.
Ориентир може да е цвета - замразеното месо не е толкова бледо розово, а има сивкави оттенъци. "Трупчетата на животните също така изглеждат еднакво, все едно са правени по калъп", заяви Цветан Христов от Националната асоциация на животновъдите.
Колко струват най-скъпите храни в света
Преработватели вкарват и румънски агнета, които се продават за български. В северната ни съседка цената за килограм е с 2-2,5 лева по-малко, твърди Христов. Няма как да познаем румънското месо по външни белези, допълва той.
Когато стигне до трапезата обаче, българското месо има по-силен аромат на агнешко и превъзхожда стоката от чужбина, смята животновъдът.
КЗП: Внимавайте с офертите по празниците
Комисията за защита на потребителите ще прави специални проверки и ще консултира потребителите по Великден. Усилията на КЗП ще са насочени предимно към веригите магазини за хранителни стоки, заяви председателят й Димитър Маргаритов.
"Някои продукти ще бъдат предлагани с намаление, което следва да е действително. Това означава, че стоката трябва да е продавана на старата цена определен период от време", обясни Маргаритов. Той отбеляза, че е има много добър синхрон с Българската агенция по безопасност на храните, при съвместните проверки ефективността е още по-голяма. Контролират се обозначенията върху етикетите, съответствието със съдържанието, обявяването на цените.
Примамливите оферти са основното, за което трябва да се внимаава по празниците, допълни той.
Родното производство постоянно намалява
"С годините намалява родното производство. Преди 30 години е имало 11 милиона овце-майки на българския пазар, в момента има 800 000. Не сме конкурентноспособни", заяви Цветан Христов.
Българското месо може да изчезне от трапезата ни скоро, смята Христов, като сред причините са голямата бюрокрация, малкото стимули и закъсняващите субсидии.
Млякото от Родопите има ценна съставка с противотуморно действие
Румънците получават субсидии на килограм предадено количество, което стимулира тамошните производители и води до по-ниската пазарна цена, обясни Христов.
Между 600 и 800 000 български агнета ще излезнат от оборите, за да стигнат до нашите трапези, смята животновъдът. Това не е достатъчно за потреблението.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!