Г ермания се оказва най-предпочитаната дестинация за имигриране на лекарите ни.
Това показват последните данни на БЛС. През 2013 г. 408 медици са си извадили удостоверения за работа в чужбина. 41% от тях са заявили, че искат да заминат за Германия, каза зам.-председателят на БЛС д-р Юлиан Йорданов.
Втората дестинация, към която се насочват, е Англия (26%), а третата - Франция (5%). Тази тенденция е валидна от 2012 г. Преди това най-желана за работа е била Англия. Едва 1% от всички наши лекари пък заминават за САЩ.
Най-търсените наши специалисти в чужбина са хирурзи, анестезиолози, гинеколози, а отскоро и офталмолози, психиатри и специалисти по образна диагностика, пише "Стандарт".
Ако не се вземат мерки и миграцията продължи с такова темпо, страната ни скоро ще остане без лекари. Причината е, че медиците, които са у нас, вече са много възрастни. Средно те са на 53 г.
Едва 1/3 от тях са под 45 години. Основните мотиви, заради които лекарите напускат страната ни, са ниското заплащане, липсата на възможности за специализация и за реализация.
За съжаление от лекарския съюз заявиха, че не виждат действия на държавата в посока да се задържат медиците у нас.
Друга тревожна тендеция показва, че над 2000 лични лекари може да прекратят дейността си.
До 2020 г. да се удължи срокът за специализацията на общопрактикуващите лекари. Такова предложение отправи към министър Таня Андреева председателят на Дружеството на Софийските общопрактикуващи лекари д-р Володя Василев.
Той посочи, че от общо 4723 лични лекари в цялата страна, половината все още не са довършили своята специализация, а 678 нямат специалност. Д-р Василев обясни, че сроковете за специализациите излагат на риск огромен брой общопрактикуващи медици, които ще останат извън системата на здравеопазването и с неясен статут.
По думите на Василев най-много са лекарите на възраст между 50 и 60 години. Той подчерта, че това са хора с достатъчно голям стаж и специализациите не са необходими. Той допълни, че Здравната каса изплаща по 0,11 лв. на пациент на месец на личните лекари, но уточни, че те плащат по над 1/3 повече за медицинските центрове, които обслужват хората в почивните дни и в нощните часове.
„От броя на общопрактикуващите лекари в София, работещи по договор с НЗОК, 853. от тях с придобита вече специалност по обща медицина - 250, с придобита специалност „Вътрешни болести”, „Педиатрия” или „Спешна медицина - 310. Това са колегите, които няма да бъдат засегнати. Със зачисление за специализация по обща медицина - 168 и без придобита специалност 123-ма.
Общо 290-300 човека трябва да им бъдат заличени кодовете на практиките до 3 юни”, посочи д-р Василев.
„Как да отидат да специализират тези хора, как да се квалифицират след като те са на 24-часово разположение, осигуряват медицински достъп и медицинска помощ”, обърна се още той.
По силата на Закона за здравето всички лични лекари, които нямат придобита специалност по „Обща медицина”, „Вътрешни болести”, „Педиатрия” или „Спешна медицина”, трябваше да прекратят дейността си от юни 2014 г. Министърът на здравеопазването Таня Андреева обаче обеща, че този срок ще бъде удължен с още една година - до юни 2015 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!