С траната ни отново попада в последните места на класация. Този път тя се намира на 129-о място в света в доклад за най-щастливите и нещастни държави в света.
Докладът е изготвен за четвърти път от Мрежата за решения за устойчиво развитие (SDSN), инициатива на ООН, и Института за Земята към Колумбийския университет.
Според него Дания изпреварва Швейцария и вече е най-щастлива държава.
На трето място е Исландия, а до номер десет последователно се нареждат Норвегия, Финландия, Канада, Холандия, Нова Зеландия, Австралия и Швеция.
Десетте страни в дъното на класацията са Мадагаскар, Танзания, Либерия, Гвинея, Руанда, Бенин, Афганистан, Того, Сирия и Бурунди (последен).
САЩ се нареждат на 13-о място, Великобритания - на 23-о място, Франция - на 32-ро, а Италия - на 50-о.
България все пак се е придвижила леко нагоре в класацията, след като миналата година бе 134-а.
Непосредствено преди нас се нарежда Сенегал, а след нас е Мавритания, сочи пълният доклад на официалния си сайт.
Докладът, който обхваща 157 държави, взима предвид категории като реален брутен вътрешен продукт на глава от населението, продължителност на живота в добро здраве, равнище на корупция и социални свободи.
Това е много силно послание за моята страна,
САЩ, която е много богата, и стана още по-богата през последните 50 години, но не стана по-щастлива,
коментира професор Джефри Сакс, който ръководи Мрежата за решения за устойчиво развитие и е специален съветник на генералния секретар на ООН Бан Ки-мун.
Тъй като разликите между страните, където хората са щастливи, и страните, в които хората не са щастливи, могат да се измерят научно, можем да разберем защо и да направим нещо по въпроса, посочи в интервю за Ройтерс в Рим Джефри Сакс. Той е един от авторите на доклада.
По думите му, когато страните представят цели като икономическо развитие, а пренебрегват социалните и целите за опазване на околната среда, резултатите могат да бъдат отрицателни за човека и дори опасни за оцеляването му.
Много страни през последните години постигнаха икономически растеж на цената на рязко повишаване на неравенството, задълбочаване на социалното изключване и сериозни щети за околната среда, допълва Сакс.
Първият доклад за щастието е публикуван през 2012 г. Пет страни - Бутан, Еквадор, Шотландия, Обединените арабски емирства и Венецуела - имат министри на щастието, чиято задача е да го насърчават като цел на държавната политика.
В доклада за тази година се отбелязва, че три страни - Ирландия, Исландия и Япония - са успели да запазят равнището си на щастие въпреки сериозните външни сътресения като икономическата криза след 2007 година и земетресението от 2011 година, благодарение на социалната подкрепа и солидарността.
Сакс посочва Коста Рика, която е на 14-о място в класацията преди много по-богати от нея страни като пример за здраво, щастливо общество, макар че страната не е икономическа сила.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!