Като турист българинът не е склонен към "авантюри": една новина може да го накара да се откаже от пътуване или направо да "изтрие" определена дестинация от картата на света, коментира пред БТА Радослав Георгиев, мениджър на голяма туроператорска компания.
В подкрепа на твърденията си за здравомислието на родния турист той разказва, че след т. нар. Арабска пролет пътуванията към тази част от света са сведени до минимум.
За предпочитаните до преди няколко години Египет и Тунис няма почти никакви заявки.
Съседните държави - любими дестинации
Любими дестинации за българските туристи остават съседните държави, където те пътуват не само за да си починат в популярните гръцки и турски курорти, но и за да разгледат забележителностите на двете страни.
Сред най-предпочитаните маршрути на българите е и Италия. Обяснението е, че освен изключителното културно и историческо наследство, тази страна е и сравнително близко и пътуването е на приемливи цени, обяснява Георгиев.
Нашите туристи харесват и по-екзотичните места
Специалистът отчита, че нашите туристи харесват и по-екзотичните места. Като най-предпочитани той посочва остров Бали, Тайланд и Индонезия. В последно време все по-актуална страна става и Виетнам.
По-предвидливите българи вече са започнали да правят резервациите си за предстоящите коледни и новогодишни празници. Предпочитанията са най-вече за Гърция, Турция и Майорка. Хората се съобразяват, че почивните дни са малко и търсят места, до които се стига по-бързо. От по-далечните маршрути най-търсени са празничните пакети за остров Бали.
По принцип за близките дестинации най-предпочитани са седмичните пакети, посочва Георгиев. По думите му, който смята да посети далечна държава, заминава минимум за 10 дни.
Всъщност почивките и екскурзиите до екзотичните държави се оскъпяват най-вече заради самолетните билети, посочва туроператорът. Неговият съвет към желаещите да пътуват е, ако искат пътешествието да им излезе по-евтино, да купуват билети или в последния момент (макар че е под въпрос дали ще си намерят) или дълго време преди тръгването, защото тогава компаниите правят сериозни отстъпки.
Сити-дестинации - що е то?
Много българи харесват на т. нар. сити-дестинации, до които "прескачат" за уикенда, казва Георгиев. По думите му сред градовете фаворити на нашите туристи са Будапеща, Виена и Париж.
Георгиев посочва, че от българските градове за сити дестинация става единствено София, тъй като до там има редовни самолетни линии. Поради тази причина и този вид туризъм у нас не е развит, тъй като до другите градове, в които има исторически и културни забележителности, е невъзможно да се дойде само за почивните дни.
Все по-търсени са морските круизи
През последните години все по-търсени от българите стават морските круизи. По думите на Георгиев предпочитанията са най-вече към Средиземноморието.
Туроператорът разказва, че сега в страната започват да се развиват наченки на популярните в САЩ въздушни круизи, при които туристите обикалят с малък частен самолет. По думите му най-вероятно първите стъпки ще бъдат направени в комбинация между български и румънски туроператори, като посочва, че вече се водят разговори в тази посока.
Българите проявяват любопитство и към екскурзии и почивки в Южна Америка и Африка, но реалните пътувания към тези дестинации все още са много малко, казва Георгиев.
Според него основната причина е отдалечеността на тези райони. Обикновено в тези посоки туроператорите разработват индивидуални пакети за клиентите си.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!