Глобалният индекс за конкурентоспособност на държавите по света, който Световният икономически форум публикува всяка година, показва възможностите на страните да осигурят просперитет на своите граждани. Той се изгражда върху 12 стълба, съставени от 111 показатели, подбрани така, че да отразяват максимално спецификите на всички класирани страни.
Един от показателите, на които организацията отделя внимание всяка година, е влиянието на организираната престъпността върху развитието на страната. Този показател попада в категория „сигурност“, в която се вземат предвид и други показатели като разходи за борба с тероризма, разходи за справяне с грабежи, корупция и насилие и надеждност на полицейските служби.
Сигурността от своя страна е една от категориите в първия стълб на доклада, а именно стълб "Институции".
Кои са страните с най-големи проблеми с организираната престъпността в света според доклада на Световния икономически форум и къде попада България в него?
Според различните показатели, които определят нивото на „сигурност“ в страната, всяка държава в отчета получава индекс от 1 до 7. Седем показва високо ниво на сигурност и липса на значителни проблеми, докато едно е индикация за сериозни проблеми с престъпността.
По същия начин степента на влияние на показателя "организирана престъпност" върху развитието в страната се измерва от 1 до 7, като при 1 разходите за справяне с този проблем са най-високи, а при 7 най-ниски.
На последно място тази година с индекс 1.5 е Ел Салвадор
Според доклад на ООН държавата в Централна Америка е на първо място по брой на убийствата заради проблемите с престъпните групи в страната.
Ел Салвадор има история на бедност и граждански войни, комбинирани с географско разположение (между Северна и Южна Америка), благоприятно за развитие на организирана престъпност и трафик на наркотици.
След Ел Салвадор се нареждат Хондурас с 2.4, Венецуела с 2.5, Мексико с 2.6,
Гватемала с 2.7, Ямайка с 2.9 и Колумбия с 2.9. Все страни с дълга история на бедност и размирици, както и ключово географско разположение в коридорите за пренасяне на наркотици.
Нова война на наркокартелите заплашва Мексико
Предвид последните позиции в класацията, твърдението, че престъпността в Южна Америка е голям проблем, се затвърждава.
Но не само в Южна Америка са изправени пред този проблем
Чад, Мозамбик, Йемен, Пакистан и Италия също попадат в дъното на класацията с индекси по-ниски от 3.5 и по този начин показват, че сериозните проблеми с престъпността са разпръснати по целия свят.
Ужасната престъпна епидемия, завладяла Лондон
Според доклада Италия е единствената страна от Европа, която попада сред първите 15 страни с най-големи проблеми с организираната престъпност.
Къде е България в класацията?
България е само с четири позиции по-напред от Италия и така се нарежда сред първите 20 страни с най-голям проблем с организираната престъпност. Нашата страна получава индекс 3.7 от 7 по показател "организирана престъпност" и заема 119 място от 137 страни.
По другите показатели в категория сигурност България заема по-добри позиции. По показател разходи за борба с тероризма е на 101 място, по разходи за справяне с грабежи, корупция и насилие е на 102 място, а по надеждност на полицейските служби е на 108 място. Цялостният индекс за категория сигурност, който се сформира на база на тези четири критерия, нарежда страната ни на 108 място от 137 страни в категория "сигурност".
Въпреки, че страната ни заема лоша позиция по показател престъпност и се нарежда до южноамериканските страни, за последните пет години тя показва положително развитие в цялостните доклади на Световния икономически форум.
Общата оценка на България в Глобалния индекс за конкурентоспособност за 2017-2018,
който обобщава данни за страната ни от 2016 г., е 4.5 и така тя се нарежда на 49 място от 137 страни.
Позицията на България в отчета тази година е с една по-напред от миналата, когато страната ни е била на 50 място с общ индекс 4.44.
През 2015 г. и 2014 г. България е била на 54 място с индекс 4.32 и 4.37, а през 2013 г. на 57 място с индекс 4.31.
За още новини и интересни материали харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!