Р едица нарушения констатира одитната проверка в столичната болница "Софиямед", където новородено бе бито от акушерка.
Установени са данни за извършване на медицински дейности от лечебното заведение извън разрешената дейност, нарушения на трудовото законодателство, нарушения на медицинските стандарт "Неонатология" и "АГ", както и недостатъчен брой специалисти, съобщиха от Министерството на здравеопазването.
Проверката е установила и
пропуски в лечебно-диагностичния процес на бебето,
което бе бито от акушерка. Не е било извършено изследване на кръв, включително скрининг за вродени заболявания, които са задължителни за всички новородени в България. В медицинската история на бебето липсват данни за състоянието му за времето от 8.30 ч. сутринта до 19.30 ч. вечерта на 18 април, когато се е случил инцидентът.
Във връзка с констатираните нарушения здравният министър Петър Москов е разпоредил да бъде извършена незабавна проверка от страна на Столичната регионална здравна инспекция, която да установи дали отделението по неонатология на лечебното заведение отговаря на второ ниво на компетентност съгласно медицинския стандарт. Ако се установят несъответствия, ресорният министър
ще понижи нивото на компетентност на клиниката,
което означава, че отделението няма да има правото да извършва определени медицински дейности.
На база окончателния доклад от проверката на болницата ще бъдат наложени всички предвидени в закона санкции, уверяват от здравното ведомство.
В доклада е отразено също, че акушерката Емилия Ковачева не е подписвала гражданския договор въз основа, на който се твърдеше, че е давала допълнителни смени.
Отбелязано е, че на комисията не са били предоставени много от изисканите документи по време на проверката.
По-рано днес от болница "Софиямед" изпратиха призив до медиите за спиране на спекулациите и нападките срещу лечебното заведение по повод инцидента с новороденото. Позицията е подписана от 400 души от персонала.
В нея се посочва още, че
има "манипулативни опити, в които прозират и поръчкови намерения,
чиято цел е очерняне на една добра и търсена болница".
Същевременно се проведе пореден протест пред "Софиямед" с настояване ръководството на болницата да поеме отговорност за инцидента.
Пред БНР Теодор Михайлов, който е сред организаторите,
определи поведението на ръководството като "цинично и нагло".
"Как изобщо някой може да си помисли и да каже че няма лоша реклама. Очевидно лоша реклама има и очевидно тя е за тази болница, на чиято територия е извършено криминално престъпление. Министърът на вътрешните работи каза, че сигналът е подаден от болница "Токуда", а не от тях. Също така не знаем името на този, който е разрешил двете 12-часови дежурства. Там няма някаква оставка, няма някакво покаяние, някакво извинение", каза той.
"Хората, които допускат да се случват престъпления, си имат имена и искаме да ги знаем и те да понасят отговорност", допълни Михайлов и призова здравното министерство да разпореди масови проверки в болниците в страната, където има случаи на 24-часови дежурства и да наложи глоби или да отнеме лицензи, защото случаят с малката Никол никога не бива да се повтаря.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!